w

Byłaś/byłeś 1 listopada na grobach bliskich osób? Wbrew pozorom to błąd, tradycja mówi inaczej.

Ta informacja z pewnością dla wielu osób będzie totalnym zaskoczeniem, gdyż zdecydowana większość z nas 1 listopada co roku odwiedza groby swoich bliskich i nikt specjalnie z tym nigdy nie dyskutuje, tym bardziej, że jest to ustawowo dzień wolny od pracy, co również sugeruje ludziom, iż to właśnie tego dnia należy udać się na cmentarze. Cytując klasyka: „Nic bardziej mylnego!”…

Ale jak to?!

Otóż drogi czytelniku 1 listopada nazywany Dniem Wszystkich Świętych (Uroczystość Wszystkich Świętych) jest dniem ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Zgodnie z wiarą (doktryną) Kościoła Katolickiego jest on wyrazem wiary w obcowanie Świętych.

To kiedy powinno się odwiedzać groby bliskich?!

Zgodnie z religią Katolicką właściwym dniem aby bezwzględnie odwiedzić groby swoich bliskich jest dzień 2 listopada czyli Dzień Zaduszny nazywany potocznie Zaduszkami choć zgodnie z definicją jest to „Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych”.

Zgodnie z doktryną Kościoła Katolickiego ten właśnie dzień jest wyrazem przekonania o życiu wiecznym oraz o skuteczności modlitwy wstawienniczej. Wtedy również powinniśmy odwiedzić groby bliskich osób, poddać się refleksji nad życiem i przemijaniem oraz wesprzeć swoich bliskich właśnie modlitwą.

Oczywiście, jeśli odwiedziłaś/odwiedziłeś groby bliskich osób 1 listopada to nie stało się nic złego i to bardzo dobrze o Tobie świadczy, jednak warto znać pewne niuanse naszej wiary skoro staramy się ich jakkolwiek przestrzegać. PS. Groby bliskich można odwiedzać również częściej niż raz na rok do czego szczerze zachęcam 😉

Napisane przez Pomyslodawcy

„Tylko nie przez próg” – czy wiesz dlaczego tak mówimy podczas przywitania? Oto wyjaśnienie.

Stworzyli iluminację domu do muzyki z serialu Stranger Things. Efekt jest zdumiewający.