w

Chcesz kupić podróbki znanych marek na wakacjach w Turcji? Musisz to wiedzieć.

Wakacje w Turcji to dla wielu turystów okazja do zwiedzenia pięknych miejsc, poznania fascynującej kultury, ale często również…zakupu podrobionych towarów znanych marek. Na pierwszy rzut oka podróbki na tureckich bazarach mogą wydawać się kuszącymi okazjami, ale w kontekście unijnych przepisów prawnych stanowią poważne zagrożenie dla nieświadomych turystów. Kupując podróbki na wakacjach, nawet na własny użytek, możemy narażać się na konsekwencje prawne po powrocie do Polski lub na teren Unii Europejskiej.

Podróże do Turcji stają się coraz bardziej popularne wśród Polek i Polaków. Miasta takie jak Antalya czy Alanya oraz wszystkie małe miejscowości turystyczne na tzw. Riwierze tureckiej przyciągają turystów nie tylko swoimi atrakcjami turystycznymi, ale także bogatą ofertą zakupową. Niestety, wiele straganów oferuje na pozór atrakcyjne towary, które jednak są podróbkami znanych marek odzieżowych, torebek, zegarków i innych artykułów luksusowych.

Choć ceny takich podróbek są znacznie niższe niż oryginalnych produktów i na pierwszy rzut oka wyglądają „jak oryginał”, warto zastanowić się nad konsekwencjami zakupów takiej odzieży czy akcesoriów. W Unii Europejskiej istnieją zasady ochrony własności intelektualnej, które obejmują prawa autorskie, znaki towarowe i wzory przemysłowe. Mało który turysta zdaje sobie sprawę, że podróbki, nawet jeśli są kupione na własny użytek, mogą zostać zarekwirowane na lotnisku (na terenie UE), jeśli bagaż turysty zostanie wyrywkowo sprawdzony. Taka sytuacja może prowadzić do strat finansowych i zawstydzenia, a także może wpłynąć negatywnie na nasze wakacyjne wspomnienia – szczególnie jeśli dodatkowo zostanie na takiego turystę nałożona grzywna lub celnicy uznają, że ilość podróbek w jego torbie sugeruję zakupy „na handel”. Warto mieć również świadomość, że podróbki często są wykonane z gorszych materiałów, co wpływa na ich jakość i trwałość, a także bardzo często po prostu natychmiast widać, że firmowa skórzana torebka za kilka tysięcy złotych jest tak naprawdę marną imitacją z tworzywa sztucznego. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich i znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Tego nie kupuj na bazarach w Turcji pod żadnym pozorem.

Tak usuniesz tęczowe przebarwienia na dnie garnka.