w

Chcesz na rolkach/hulajnodze jechać ścieżką rowerową? Miej tego świadomość.

W Polsce z roku na rok, powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, które w dodatku są bardzo równe i zachęcają do korzystania z nich nie tylko rowerzystów ale osoby jeżdżące na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach (w tym elektrycznych!). Bardzo często można na nich zauważyć również dzieci z rodzicami.

Jednak wciąż wiele dorosłych osób nie wie, że na tę chwilę w polskim prawie nie uwzględniono takich możliwości i mimo tego, że użytkownicy rolek, desek czy hulajnóg mogą sprawnie korzystać ze ścieżek nadal zgodnie z literą prawa są pieszymi! Co to oznacza?

Otóż po pierwsze za jazdę po ścieżce rowerowej na czymkolwiek innym niż rower, mogą otrzymać mandat karny, a po drugie w przypadku spowodowania kolizji z rowerzystą będą traktowani dokładnie tak, jakby pieszy wtargnął na ścieżkę rowerową – czyli będą winni kolizji niezależnie od okoliczności, a w razie spowodowania jakichkolwiek uszkodzeń np. roweru będą musieli je pokryć z własnej kieszeni.

Warto przypomnieć, że są rowery, które kosztują kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych i takie zdarzenie może być bardzo kosztowne. Nie wspominając o ewentualnym odszkodowaniu za uszkodzenia ciała u rowerzysty. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich lub/i znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć ponownie? Powinnaś/eś o tym wiedzieć.

Reakcja psa, który zrozumiał, że został adoptowany i wychodzi ze schroniska. Nie kupuj, adoptuj!