w

Chcesz pomalować ścianę bez smug? Zrób tak, a będzie idealna.

Samodzielne malowanie wcale nie jest takie trudne, po prostu nikt Ci nie powiedział wcześniej jak zrobić to poprawnie.

Malowanie ścian to jedno z najprostszych i najtańszych sposobów na odświeżenie wyglądu pomieszczeń w mieszkaniu. Można to zrobić samodzielnie, bez konieczności angażowania profesjonalnych ekip remontowych. Samodzielne malowanie ścian wymaga jednak odpowiedniego przygotowania oraz zaangażowania, ale za to pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach remontu. W niniejszym artykule przedstawimy krok po kroku, jak przygotować się do malowania oraz jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne. Podpowiemy też, jakie błędy warto unikać, by uzyskać jak najlepszy efekt końcowy.

Jeśli chcesz pomalować ściany w pokoju samodzielnie bez smug przy użyciu wałka musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zapewnią Ci końcowy sukces, gdy ściany masz już gotowe do malowania tzn. odpylone, załatane itp.

 • dobierz wałek odpowiedni do malowanej powierzchni np. runo 10-12 mm służy do malowania ścian gładkich na gładko czyli z drobną strukturą.
 • zamknij drzwi i okna w malowanym pomieszczeniu – zmniejszy to tempo podsychania kolejnych warstw farby oraz ułatwi ich wzajemne łączenie.
 • używaj mniejszego wałka do odcięć o tej samej wysokości i strukturze runa co główny wałek  – dzięki temu otrzymana faktura będzie w każdym miejscu taka sama.
 • przed pierwszym użyciem wałka owiń go taśmą malarską szczelnie a następnie odklej ją aby usunąć ewentualne luźne włosie wałka.
 • zwilż wałek delikatnie wodą przed użyciem wystarczy przeciągnąć kilka razy mokrą dłonią – nie wkładaj go pod kran.
 • najpierw zrób tzw. odcięcia małym wałkiem, boki ściany, dół oraz górną część przy suficie oraz wszelkie gniazdka elektryczne czy włączniki.
 • rozpocznij właściwe malowanie od miejsca gdzie jest główne źródło światła w pomieszczeniu np. od okna i przesuwaj się w głąb pomieszczenia.
 • pasy farby nakładaj pionowymi pasami nie dociskając wałka mocno do ściany.- każdy kolejny pas farby powinien zachodzić na poprzedni o mniej więcej połowę szerokości wałka.
 • każdy pas farby kończymy ruchem z samej góry ściany do samego dołu aby nadać ścianie jednolitą strukturę.
 • każdorazowe przyłożenie nasączonego wałka rób na wysokości wzroku mniej więcej w połowie wysokości ściany i rozciągnij farbę najpierw do góry a następnie do dołu ściany.
 • nigdy nie dotykaj ściany podeschniętym wałkiem, lub ze zbyt małą ilością farby to najłatwiejszy sposób na smugi.
 • po zakończeniu malowania nie otwieraj gwałtowanie drzwi i okien. Pozostaw pomieszczenie na 30-60 minut nadal zamknięte aby farba mogła równomiernie rozłożyć się na każdej ścianie zanim zacznie ostatecznie wysychać. Dopiero po tym czasie otwórz drzwi od pomieszczenia a po następnych 30-60 minutach możesz dołączyć otwarte okno.

Pamiętając o powyższych zasadach masz bardzo duże szanse na wykonanie samodzielnie bardzo profesjonalnego malowania a powierzchnia ściany będzie jednolita i bez smug. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich i znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Teraz brak aktualnego przeglądu zaboli zapominalskich! Lepiej pamiętać.

Kupując jakikolwiek droższy produkt zawsze o tym pamiętaj.