w

Czy wiesz co oznacza rok podany na butelce wina? Mało kto wie co oznacza w rzeczywistości.

Kultura picia wina już na dobre zagościła w Polsce co widać chociażby po ogromnym wyborze różnorodnych win nawet w zwykłych marketach. Dlatego warto zwiększać swoją wiedzę w tym zakresie jeśli co jakiś czas lubicie zasiąść z lampką wina wieczorem i chociażby obejrzeć film. Ciekawym przykładem nadal niskiego poziomu wiedzy na temat win wśród konsumentów w Polsce jest rok widoczny na butelce (na frontowej etykiecie).

Jeśli do tej pory sądziłaś/eś, że data widoczna na butelce wina oznacza rok zabutelkowania danego wina, i że od tego czasu leżakowało to jesteś w błędzie. (nie przejmuj się nie tylko Ty 😉 ) Co zatem oznacza ta data? Rok na butelce wina oznacza NIE datę butelkowania czy fermentacji ALE rok, w którym dojrzały i zostały zebrane winogrona, wykorzystane do wyrobu wina. Dlaczego zatem podaje się datę zbioru winogron a nie butelkowania?

Otóż pogoda panująca w danym roku ma ogromne znaczenie dla smaku gotowego wina. Ta sama marka wina może różnie smakować w zależności od pogody panującej w danym roku zbiorów. Warto również wiedzieć, że roku na butelce nie podaje się w przypadku win stołowych lub win zrobionych z kilku roczników winogron.

Napisane przez Pomyslodawcy

Lubisz się czasem upić ze swoją drugą połówką? Musicie to wiedzieć.

Sposób wygranie na obrotowych drążkach nad Bałtykiem czyli nowej atrakcji dla naiwnych.