w

Dlatego ogórki są pakowane w folie. W szkole Ci o tym nie powiedzieli.

Pewnie nie raz kupując długie zielone ogórki zastanawiałaś/eś się dlaczego każdy ogórek jest zapakowany w osobną folię. Oczywiście podstawową kwestią jest to aby zachowały dłużej świeżość i nie traciły wilgoci – szczególnie gdy są transportowane z innego kraju. Jednak nie tylko z tego powodu są one tak zapakowane…

Otóż pakowanie każdego ogórka w osobne foliowe opakowanie ma jeszcze jedną, znacznie ważniejszą funkcję! Długie zielone ogórki są bardzo wrażliwe na etylen, który wytwarzają na przykład jabłka czy gruszki, a które to mogą znaleźć się w pobliżu np. w sklepie, na magazynie czy nawet podczas transportu. Etylen znacząco przyśpiesza proces psucia się ogórków i mogłyby one zepsuć się podczas długiego transportu lub gdy leżą na sklepie. Jednak ogórki pakowane w ten sposób nie są wolne od wad!

W folii znacznie szybciej rozwijają się pleśnie i dlatego takie ogórki należy bardzo dokładnie sprawdzać wizualnie oraz dodatkowo przez „dotyk”. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie świeżości takiego zapakowanego ogórka jest ściśnięcie końców ogórka – jeśli są one miękkie, to ogórek już traci świeżość mimo opakowania w folię i prawdopodobnie jest bardzo stary! Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Przekaż to swoim bliskim lub/i znajomym 🙂 Dodatkowe oznaki utraty świeżości ogórków to:

  • matowienie skórki
  • zmiana koloru skórki na jasnozieloną do żółte
  • gąbczasty miąższ z przebarwieniami

Napisane przez Pomyslodawcy

Chcesz oszukać kasę samoobsługową? Musisz to wiedzieć.

Znasz te bagietki do opiekania z Biedronki? Musisz to wiedzieć.