w

Dziecko nagle obudziło się ze „szczekającym kaszlem”? Musisz to wiedzieć!

Jeśli Twoje dziecko nagle obudzi się ze „szczekającym kaszlem” w środku nocy to musisz wiedzieć, że jest to sytuacja niezwykle niebezpieczna szczególnie dla dzieci do 6 roku życia. Dlaczego nazywa się ten kaszel szczekającym?

Otóż właśnie przypomina on szczekanie psa – najbardziej obrazowo można go porównać do szczekania psa rasy york. Taki atak nocnego kaszlu może nie być poprzedzony żadnymi innymi objawami, dziecko kładzie się spać „zdrowe” i nagle budzi się z silną dusznością i zaczyna szczekać.

Pierwszy taki atak dla każdego rodzica jest zdarzeniem niezwykle przerażającym właśnie ze względu na występowanie często przy tym dodatkowo duszności, które dla rodziców wyglądają jakby dziecko zaczynało się dusić – co poniekąd faktycznie się dzieje, gdyż dziecko ma problemy wtedy z zaczerpnięciem prawidłowej wielkości wdechu. Co się dzieje w takiej sytuacji i dlaczego?

Ten stan najczęściej jest oznaką nagłego ostrego zapalenia krtani u dziecka – w zdecydowanej większości przypadków wywołany został przez infekcję wirusową. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ostre zapalenie krtani u dzieci do 6 roku życia (ze względu na wielkość krtani) jest stanem realnego zagrożenia życia, gdyż narastający obrzęk krtani wskutek stanu zapalnego może nawet zamknąć prześwit jej czyli uniemożliwić oddychanie. Co robić w takiej nagłej sytuacji?

Należy bezwzględnie podnieść dziecko do pozycji pionowej, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe zaznaczając, że najprawdopodobniej doszło do ostrego zapalenia krtani u dziecka i są duszności. W czasie oczekiwania na przyjazd karetki możecie dziecko ubrać i zawinąć w koc a następnie otworzyć zamrażarkę aby oddychało lodowatym powietrzem z jej wnętrza!

Dzięki temu lodowate powietrze odrobinę obkurczy opuchnięte drogi oddechowe co powinno pomóc w stanie duszności łatwiej oddychać. Po przyjeździe karetki dziecko najprawdopodobniej będzie musiało trafić na kilka godzin do szpitala w celu obserwacji, otrzyma również domięśniowo zastrzyk sterydu, który obkurczy opuchnięte drogi oddechowe i wstępnie zlikwiduje stan zapalny. W takiej sytuacji NIGDY NIE CZEKAJ DO RANA – dziecko natychmiast musi trafić do lekarza i otrzymać pomoc!

Napisane przez Pomyslodawcy

Idziesz na badanie rezonansem magnetycznym? Pamiętaj o tym.

Chcesz uniknąć pleśnienia mandarynek? Zrób tak.