w

Jedziesz na rowerze ulicą a obok jest ścieżka rowerowa? Szykuj się na mandat.

Konflikt między kierowcami samochodów i rowerzystami trwa od wielu lat i wciąż można w internecie oglądać nowe nagrania łamiących przepisy ruchu drogowego w tym kontekście zarówno rowerzystów, jak i kierujących samochodami. Jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów drogowych według naszych obserwacji jest brak dokładnej znajomości przepisów ruchu drogowego zarówno kierowców samochodów, jak i rowerzystów. Kierowcy denerwują się gdy, rowerzysta jedzie ulicą, gdy w pobliżu jest ścieżka rowerowa, zaś rowerzyści irytują się, gdy zostają „strąbieni” przez kierowców, którzy nie do końca znają przepisy.

Brak zrozumienia dotyczy bardzo często przepisu mówiącego o OBOWIĄZKU poruszania się przez rowerzystów ścieżkami rowerowymi. Jednak taki obowiązek występuje wyłącznie wtedy, gdy ścieżka jest wyznaczona w tym samym kierunku, w którym porusza się rowerzysta – w przeciwnym wypadku nie musi on z niej korzystać i może jechać pełnoprawnie po ulicy. Jednak jeśli ścieżka jest obok a rowerzysta jedzie po ulicy może otrzymać mandat karny. Art. 33. Kodeksu Drogowego mówi jasno:

Art. 33. Obowiązki i zakazy dotyczące kierującego rowerem lub motorowerem
1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Napisane przez Pomyslodawcy

Jeśli jesz dużo pieczywa z ziarnami to musisz mieć tego świadomość.

Masz je na klawiaturze, a nawet nie wiesz, że są tak przydatne.