w

Taka wiadomość od jakiegoś Twojego znajomego z FB to oszustwo.

W ostatnim czasie ponownie pojawiły się ataki związane z przejmowaniem kont nieostrożnych użytkowników platformy Facebook. Dlatego na wstępie szczerze zalecamy i polecamy używanie weryfikacji dwuetapowej swojego konta na FB  – to znaczy, że podczas zalogowania się na konto z nieznanego dotychczas urządzenia będziecie musieli je dodatkowo zweryfikować przez wprowadzenie kodu przesłanego SMSem na Twój telefon.

Ale powracając do meritum – na czym polega atak? Otóż ktoś włamuje się na konto Twojego nieostrożnego znajomego a następnie wysyła wiadomości o tej samej treści do wszystkich znajomych (dzięki temu ma szanse realnie kogoś oszukać). W wiadomości pyta czy dana osoba posiada BLIKa w aplikacji bankowej. Poniżej zrzut ekranu prawdziwej treści takiej wiadomości:

Jeśli potencjalna ofiara odpisze, że posiada BLIKa następuje już właściwa faza próby oszustwa i zmanipulowania potencjalnej ofiary. Poniżej kolejny zrzut autentycznej wiadomości oszustów:

Oszust z przejętego konta Twojego znajomego próbuje przekonać potencjalną ofiarę do pomocy w realizacji wyimaginowanego zamówienia w sklepie internetowych uzasadniając brak możliwości samodzielnego opłacenia zamówienia w tej chwili problemami technicznymi banku.

Jeśli ofiara zgodzi się pomóc, oszust poprosi ją o wygenerowanie kodu BLIK aby mógł opłacić fikcyjne zamówienie. W rzeczywistości zaś podany przez ofiarę kod BLIK wykorzysta natychmiast wspólnik oszusta w bankomacie wypłacając określoną sumę pieniędzy jeśli ofiara potwierdzi odruchowo realizację transakcji z pomocą płatności BLIK będąc przekonaną, że pomaga bliskiej znajomej/znajomemu – co definitywnie przekreśla możliwość odzyskania pieniędzy!

Łatwość tego oszustwa właśnie bazuje na przekonaniu ofiary, że rozmawia z dobrze znaną jej osobą! Dlatego ostrzeż swoich bliskich i znajomych aby dobrze poznali schemat tego oszustwa i byli czujni, gdy otrzymają taką wiadomość „od znajomego”.

Napisane przez Pomyslodawcy

Domowy sposób na czyszczenie złota – przygotujesz i wyczyścisz w kilka minut.

Tak rozpoznasz podróbki pietruszki. Nie daj się oszukać w warzywniaku. Pamiętaj o tym.