w

Jeśli masz w szafce wodę utlenioną to musisz zdawać sobie z tego sprawę.

Woda utleniona nie powinna być stosowana do odkażania świeżych ran czy otarć. Posiada ona  relatywnie słabe właściwości bakteriobójcze w porównaniu z dostępnymi obecnie innymi preparatami bezpośrednio antyseptycznymi.

Dodatkowo woda utleniona może utrudniać gojenie się świeżych ran przez dodatkowe uszkodzenie zdrowych tkanek w okolicach rany. Wiele osób sądzi, że gdy woda utleniona pieni się odkaża ranę a pienienie jest wynikiem działania dezynfekującego.

Nic bardziej mylnego woda utleniona to inaczej nadtlenek wodoru, który silnie pieni się między innymi w kontakcie z ludzką krwią (uwalnia wtedy tlen) i w ten sposób oczyszcza ranę „mechanicznie” z ewentualnych zabrudzeń oraz wyłącznie częściowo zabija niektóre drobnoustroje. Jednak „zabijane” (a właściwie uszkadzane) przy okazji są również komórki naszego organizmu niezbędne do tego, żeby zasklepić czy zagoić ranę.

Według najnowszej wiedzy medycznej wody utlenionej nie powinno się nigdy używać w ramach pierwszej pomocy. Dodatkowo wodę utlenioną powinno się wyrzucić już po 7-14 dniach od otwarcia opakowania, gdyż dodatkowo traci swoje właściwości.

Zatem czym odkażać rany?

Zaleca się stosowanie środków antyseptycznych zawierających oktanicynę i fenoksyetanol lub jod. Masz wątpliwości lub chcesz potwierdzić informacje zawarte w tym artykule? Skontaktuj się z lekarzem.

Napisane przez Pomyslodawcy

Jeśli kiedykolwiek utkniesz między szlabanami na przejeździe kolejowym – pamiętaj.

Jeśli znasz/kojarzysz te Szybkie Śledziki to może Cię zainteresować.