w

Jeśli parkując uszkodzisz zderzak o zbyt wysoki krawężnik to musisz o tym wiedzieć.

Chyba każdy kierowca doskonale wie jak frustrujące potrafią być krawężniki, szczególnie gdy musimy pod nie podjechać aby na przykład zaparkować, gdyż tak jest wyznaczona strefa parkowania w danym miejscu. Jednak krawężniki występują również bardzo często jako ograniczniki obwodowe wielu parkingów czy to pod marketami, czy również innymi obiektami użyteczności publicznej. W takiej sytuacji należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie.

Jeżeli miejsce parkingowe zakończone jest krawężnikiem, co do którego wysokości masz wątpliwości NIGDY nie dojeżdżaj do końca samochodem tzn. tak aby krawężnik miał możliwość wsunąć się pod zderzak Twojego samochodu. W końcu na egzaminach na prawo jazdy podczas parkowania masz za zadanie zmieścić się między liniami (a taką linią jest właśnie krawężnik w pewnych sytuacjach/miejscach).

To najłatwiejsza opcja na uniknięcie problemów z ewentualnym uszkodzeniem/urwaniem zderzaka, dlatego, że nie ma w Polsce ogólnie przyjętych norm i aktów prawnych regulujących tę kwestię (wysokość krawężnika w miejscach parkingowych) w sposób jednoznaczny – co bardzo utrudnia w takiej sytuacji dochodzenie jakiegokolwiek odszkodowania od zarządcy terenu/drogi. No dobrze ale czy mogę coś zrobić gdy jednak już uszkodzę swój zderzak o krawężnik?

Jedyna sytuacja, gdy masz szansę „powalczyć” o odszkodowanie z tytułu uszkodzonego zderzaka przez krawężnik to gdy uszkodzisz go parkując zgodnie z przepisami na drodze lokalnej lub drodze dojazdowej w myśl ustawy Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 1999 r. nr 43, poz. 430). gdy krawężnik jest ogranicznikiem chodnika usytuowanego przy drodze w wyznaczonym miejscu parkowania.  Na jakiej podstawie?

Na podstawie § 43. Usytuowanie chodnika pkt. 5 Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 1999 r. nr 43, poz. 430). który mówi:

5. W wypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, chodnik powinien być wyniesiony ponad krawędź jezdni lub pasa postojowego na wysokość od 6 cm do 16 cm i oddzielony krawężnikiem. Ustalenie to nie dotyczy stref zamieszkania, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów.

Zatem jeśli krawężnik w tej sytuacji był wyższy niż 16 cm i spowodował uszkodzenie Twojego samochodu możesz spróbować dochodzić odszkodowania z tego tytułu.

Napisane przez Pomyslodawcy

Masz je na klawiaturze, a nawet nie wiesz, że są tak przydatne.

Jeśli kiedykolwiek utkniesz w windzie między piętrami pamiętaj o tym.