w

Jeśli widzisz, że ktoś tonie i chcesz pomóc – pamiętaj o tych zasadach bezpieczeństwa.

Przeczytaj te zasady ratunku aby nigdy nie stworzyć zagrożenia dla siebie i skutecznie pomóc.

Jeśli zauważysz kogoś tonącego nieważne czy jest to basen, jezioro czy morze pamiętaj aby nigdy nie rzucać się na ratunek jak na filmach – nie ważne jak postawnym jesteś człowiekiem, jak dobrze umiesz pływać czy jak pewnie się czujesz woda wyrównuje szanse a osoba tonąca dysponuje nadludzką siłą, która połączona ze skrajną paniką może doprowadzić do tego, że pójdziecie na dno razem. Jeśli myślisz, że podpłyniesz do tonącego i powiesz mu, żeby złapał Cię tak czy inaczej lub aby się przekręcił, uspokoił i dał holować do brzegu to lepiej dla Ciebie nawet nie wchodź do wody!

Oczywiście nie masz biernie patrzyć jak ktoś tonie i jeśli chcesz ratować życie drugiego człowieka to musisz znać podstawowe zasady podczas ratowania osób tonących, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i realnie zwiększą szansę na uratowanie osoby w potrzebie bez narażania Twojego życia.

1. NIGDY ALE TO NIGDY NIE PODAWAJ RĘKI TONĄCEMU!Tym bardziej nie zbliżaj się do niego aby mógł Cię bezpośrednio chwycić, osoby tonące pod wpływem ogromnych ilości adrenaliny podczas walki o życie dysponują ogromną siłą i kiedy Cię chwycą to już nie puszczą co może skutkować wspólnym utonięciem!

2. Widzisz, że ktoś tonie? Wołaj ludzi dookoła i każ konkretnym osobom natychmiast dzwonić po pomoc 112 zanim zaczniesz jakąkolwiek akcję ratunkową. Nigdy nie mów „Niech ktoś…” wyznacz konkretnie kto!

3. Gdy chcesz ruszyć na ratunek tonącemu weź ze sobą cokolwiek co pływa i CO MOŻESZ MU PODAĆ NA ODLEGŁOŚĆ np. gdy podpłyniesz bliżej. Może być to dmuchany materac dla dzieci, deska do pływania, bojka, zakręcona plastikowa butelka 5l po płynie do spryskiwaczy z samochodu (dużo kierowców je wozi), 5l butelka po wodzie źródlanej, nawet dwie 2l butelki po napojach, nadmuchane i związane torby foliowe – dosłownie wszystko co jest w stanie dać tonącemu dodatkową wyporność. Możesz również wziąć długą gałąź z drzewa i z nią płynąć aby tonący ją chwycił do bezpiecznego holowania na brzeg.

Wbij sobie do głowy: NIGDY nie zbliżaj się bezpośrednio do osoby tonącej a akcje ratunkowe przypadkowych osób z filmów czy seriali to BZDURY!

Napisane przez Pomyslodawcy

Sposób na pokonanie obrotowych drążków nad Bałtykiem. Nowa atrakcja dla naiwnych.

„Nożownik” w Warszawie jednak był ofiarą i się bronił przed napastnikami?! Komentarz świadka.