w

Łamiesz się opłatkiem w Święta? O tym z pewnością nie wiesz.

Dzielenie się opłatkiem podczas Wigilijnej kolacji zna doskonale chyba każdy z nas i nie wyobraża sobie inaczej początku tego wyjątkowego wieczoru. Większość osób, które obchodzą Święta Bożego Narodzenia ten zwyczaj praktykuje od lat, gdyż tak zostało im to wpojone przez ich rodziców i/czy dziadków. Jednak bardzo często nie mają jednak większego pojęcia o tym czego jest symbolem oraz o tym, że nie jest to zwyczaj powszechnie praktykowany.

Dzielenie się opłatkiem na początku kolacji wigilijnej jest sygnałem dla współbiesiadników, że chcemy być razem z nimi tego dnia. Zaś opłatek „sam w sobie” jest znakiem pojednania, przebaczenia, miłości i przyjaźni. Do tego opłatek nawiązuje również do sakralnego „chleba” w kontekście do modlitwy „Ojcze Nasz” gdzie znajduje się wers „…chleba naszego powszedniego…” czyli, że należy być dobrym jak chleb.

Mało kto również wie, że sama tradycja łamania się opłatkiem NIE MIAŁA początkowo związku ze Świętami Bożego Narodzenia! Choć ma swoje korzenie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa to była początkowo znakiem komunii duchowej członków danej wspólnoty. Co więcej zwyczaj ten obecnie praktykowany nie jest powszechnie przez Katolików! Kraje, w których ten zwyczaj jest znany i praktykowany to: Polska, Słowacja, Ukraina, Czechy, Białoruś i Włochy. Do tego…

…w Polsce mamy również lokalne tradycje związane z opłatkiem. Na przykład na Śląsku znany jest też w wersji tzw. „radośnika”, czyli opłatka posmarowanego miodem, który daje się dzieciom. Znasz jeszcze jakieś lokalne tradycje związane z opłatkiem? Daj znać a dodamy je tutaj 🙂 Uważasz, że to ciekawe informacje? Uświadom swoich bliskich i/lub znajomych 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Czasem kłócicie się mimo wielu lat związku? To dobra wiadomość.

Masz brązowe przebarwienia na twarzy? Powinnaś to wiedzieć.