w

Nowe kwoty mandatów w Polsce. Przekroczenie prędkości o 30km/h do 5 000 zł. Będzie zmiana przepisów.

Dziś (tj.13 lipca 2021) na kierowców w Polsce spadła wiadomość jak grom z jasnego nieba, że Rząd planuje mocne zaostrzenie przepisów ruchu drogowego a konkretnie kwestii karnych między innymi za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. To prawda. Centrum Informacyjne Rządu potwierdziło, że ministrowie przyjęli już konkretne zakresy przepisów, które mają zostać zmodyfikowane.

O ile zgadzamy się z tym, że dopuszczalna prędkość powinna być przestrzegana przez kierowców i niewątpliwie ma to wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i potępiamy wszystkich „drogowych wariatów”. To niestety jednocześnie wiemy jak wyglądają drogi w Polsce. Konkretnie ich chaotyczne oznakowanie i zmieniające się limity prędkości bez kompletnego uzasadnienia lub zmieniające się tak często, że łatwo przeoczyć daną zmianę, a także mamy świadomość tego, że takie miejsca bardzo lubią wykorzystywać funkcjonariusze Policji, którzy muszą wyrobić „plan mandatów”. Jeśli te zmiany wejdą w życie to mogą one wpędzić w długi bardzo dużo obywateli, którzy staną się kozłami ofiarnymi systemu. Jakie zmiany chce wprowadzić Rząd?

Najważniejszą i najbardziej spektakularną jest zmiana maksymalnej kwoty mandatu karnego w wysokości do 5 000 złotych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 30km/h oraz w przypadku, gdy kierowca już wcześniej przekroczył prędkość o 30km/h i był za to ukarany to minimalna kwota mandatu ma obligatoryjnie wynosić 3000 zł. Maksymalna grzywna, którą będzie mógł orzec sąd za wykroczenie drogowe będzie wynosić 30 000 zł (dotychczas było to 5 000 zł). Dodatkowo punkty karne mają wygasać dopiero po 2 latach od momentu ich otrzymania (obecnie po 1 roku). Jednak zostały zaproponowane również bardzo pozytywne zmiany np. wysokość składki OC uzależniona od ilości posiadanych punktów karnych oraz surowsze kary dla pijanych kierowców. Dlatego nasze odczucia w kwestii tych zmian są mocno ambiwalentne. A Ty jakie masz zdanie na temat tych zmian?

Napisane przez Pomyslodawcy

Super odstraszacz komarów na działkę, balkon lub wyjazd. Zrobisz go sam/a!

Obostrzenia dla niezaszczepionych w Polsce?! GIS informuje.