w

Masz brązowe przebarwienia na twarzy? Powinnaś to wiedzieć.

Brązowe przebarwienia na twarzy to niestety częsty problem estetyczny u kobiet.

Jeśli na czole lub policzkach pojawiły Ci się takie brązowawe przebarwienia przybierające kształty różnej wielkości plam to najprawdopodobniej niestety ale jest to tzw. melanodermia nazywana również ostudą.  Na domiar złego na tę przypadłość w większości przypadków narażone są kobiety a jak wiadomo płeć piękna znacznie gorzej przeżywa wszelkie defekty kosmetyczne mimo tego, że mają możliwość przykrycia ich na co dzień różnymi specyfikami. Możliwe czynniki ryzyka, które mogą spowodować pojawienie się takich przebarwień to:

  • ciąża
  • stany zapalne przydatków
  • menopauza
  • zaburzenia miesiączkowania
  • stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych
  • przewlekłe choroby wątroby
  • stosowanie fenytoiny, hydantoiny, chlorpromazyny
  • reakcja na niektóre kosmetyki zawierające np. olejek bergamotowy
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV

Czy jest możliwość usunięcia tego defektu?

Tak, jest taka możliwość. Oczywiście są różne „cudowne” preparaty wybielające, które obiecują fantastyczne efekty. Tak samo tymczasowy efekt da stosowanie preparatów złuszczających. Jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku tego typu przebarwień wybielanie/złuszczanie jest jedynie tymczasowym maskowaniem problemu, gdyż melanocyty (komórki produkujące brązowy barwnik skóry – melaninę) położone w najgłębszych warstwach skóry na bieżąco nadmiernie pracują zabarwiając kolejne warstwy skóry w tym miejscu, która i tak wyjdzie na wierzch – mówiąc obrazowo.

Na dzień dzisiejszy, według dostępnej wiedzy medycznej najlepszym sposobem pozbycia się tego problemu całkowicie lub na dłuższy czas (wiadomo każdy przypadek jest inny) są zabiegi laserowe – gdzie odpowiedniej długości fala światła lasera poraża komórki melanocytowe, które zaprzestają zabarwiać nowo powstające warstwy skóry. Niestety poważnym mankamentem zabiegów laserowych jest ich cena. Tak czy inaczej, zachęcam Cię do skonsultowania się z dermatologiem jeśli masz taki problem. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom bliskie Ci osoby lub/i znajomych 🙂 

Napisane przez Pomyslodawcy

Warto mieć to zimą w bagażniku samochodu, a nawet nie wiesz.

Tego o Świętach Bożego Narodzenia z pewnością nie wiesz.