w

Masz gniazdka elektryczne w łazience? Koniecznie to zweryfikuj.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że położenie gniazdek elektrycznych w łazience NIGDY nie może być dziełem przypadku i powinny zostać zachowane określone normy, które wbrew pozorom są bardzo istotne – tym bardziej, gdy kupiliśmy mieszkanie na kredyt i mamy je ubezpieczone zgodnie z wymaganiami banku.

Dlaczego to takie ważne w sytuacji mieszkania zakupionego z pomocą kredytu? Otóż w skrajnej sytuacji, gdyby doszło na przykład do pożaru mieszkania (które przecież jest jednocześnie zabezpieczeniem kredytu!) w skutek zwarcia instalacji elektrycznej we wspomnianej łazience, a normy montażu gniazdek nie były spełnione – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania!

Jakie zatem są normy dotyczące montażu gniazdek elektrycznych w łazienkach

  • każde gniazdko elektryczne zamontowane w pomieszczeniu o podwyższonym ryzyku kontaktu z wodą powinno posiadać minimalnie tzw. normę szczelności IP44 czyli powinno być to gniazdko tak zwane „bryzgoszczelne” z klapką!
  • minimalna wysokość montażu każdego gniazdka od podłogi w łazience powinna wynosić co najmniej 140 centymetrów
  • każde gniazdko powinno posiadać tzw. bolec prawidłowo podłączony czyli zerujący!
  • każde gniazdko powinno być zamontowane w odległości poziomej min. 60 centymetrów od brzegu wanny lub od drzwi kabiny prysznicowej!

Część powyższych norm możesz sprawdzić samodzielnie chociażby z pomocą zwykłej miarki. Jeśli, któraś z norm nie jest spełniona warto rozważyć naprawę tego stanu rzeczy na tzw. „wszelki wypadek”. Uważasz, że to wartościowa wiedza? Uświadom swoich bliskich i/lub znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Chcesz aby masło po wyjęciu z lodówki od razu było bardziej miękkie? Koniecznie tak rób.

Słyszałaś o różnicach smaku papryk zależnych od ilości tych grzbietów na dole? Warto mieć tego świadomość.