w

Masz ubezpieczone mieszkanie/dom dla banku? Miej tego świadomość.

W dzisiejszych czasach ubezpieczenia nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych powoli stają się standardem. W dużej mierze przysłużyły się do tego zakupy nieruchomości finansowane kredytami hipotecznymi, gdyż banki obligatoryjnie wymagają od klientów takiej formy zabezpieczenia nabywanej nieruchomości.

Jednak duża ilość ludzi (o ile nie większość!) posiadających ubezpieczenia nieruchomości NIGDY nie przeczytała tzw. Ogólnych Warunków Ubezpieczenia tzw. OWU i często nie wie, że musi spełnić określone warunki aby w razie nieszczęścia (zdarzenia losowego np. pożaru) ubezpieczenie zadziałało – czyli aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie.

Jednym z takich obowiązków jest 5-letni przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu/domu! Powinien o zostać wykonany przez elektryka z uprawnieniami, powinniśmy mieć z niego stosowny protokół potwierdzający, który w razie potrzeby przedstawimy ubezpieczycielowi.

Jeśli przyczyną pożaru będzie np. zwarcie instalacji elektrycznej a nie będziesz mieć takiego potwierdzenia z ostatniej kontroli – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania co przy kredycie może rozpocząć lawinę bo bank może wypowiedzieć wtedy umowę kredytową ze skutkiem natychmiastowym – czyli resztę kredytu musisz spłacić w ciągu np. 14 dni zamiast np. 20 lat. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom bliskich i/lub znajomych!

Napisane przez Pomyslodawcy

Śpicie we dwoje pod jedną kołdrą? Tę sytuację pewnie doskonale znacie.

[Ciekawostka] Przyciśnij palcem swój pępek i zobacz, czy też to poczujesz.