w

Masz w swoim domu Monsterę? Powinnaś mieć tego świadomość.

W ostatnim czasie dzięki mediom społecznościowym zapanowała moda na różne, oryginalnie wyglądające rośliny domowe. Do tego grona zalicza się również tak zwana Monstera Dziurawa (Monstera Deliciosa) bo tak brzmi jej pełna nazwa. Co ciekawe ta odmiana tej rośliny, a konkretnie pnącza pochodzi z Meksyku. Dzięki charakterystycznym porwanym/dziurawym liściom ta szybko zyskała ogromną rozpoznawalność.

Wspaniale prezentuje się w naszych mieszkaniach, gdyż jest to jedna z największych roślin ozdobnych, które dobrze się czują w różnych wnętrzach. To głównie zasługa tego, iż nie jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Jednak mało kto wie, że tak samo jak jest piękna, to również jest bardzo niebezpieczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt domowych!

We wszystkich zielonych częściach rośliny znajdują się bardzo duże ilości szczawianów wapnia, które w kontakcie z ludzką skórą mogą doprowadzić do poważnych podrażnień. W kontakcie z błonami śluzowymi przez np. przypadkowe potarcie ust/nosa dłonią po dotknięciu rośliny, możemy nabawić ich stanów zapalnych i obrzęków. Jednak to nie wszystko…

Sok z Monstery również jest niebezpieczny! Podczas pielęgnacji rośliny (przycinanie liści/korzeni) powinniśmy mieć na dłoniach rękawiczki oraz okulary ochronne, gdyż jeśli nieszczęśliwie sok pryśnie nam w oko możemy nabawić się poważnego zapalenia spojówek. Pamiętajcie również, iż jest to trująca roślina dla zwierząt domowych w razie jej spożycia – szczególnie dla kotów, które lubią podgryzać rośliny. Szczawiany wapnia stopniowo (nie po jednym spożyciu) wykończą nerki kota, który finalnie przedwcześnie zakończy żywot. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich lub/i znajomych!

Napisane przez Pomyslodawcy

Starszy Pan wymyślił szybki i ekologiczny sposób na pozbycie się stonki z ziemniaków.

Twoja karta do głosowania miała obcięty prawy, górny róg? Oto wyjaśnienie.