w

Napełniasz ponownie plastikową butelkę po wodzie lub napoju? Nie rób tego.

Wody mineralne kojarzą nam się ze zdrowym stylem życia i tym, że pijąc je dbamy o nasze zdrowie unikając np. słodzonych napojów oraz dostarczamy do organizmu potrzebnych minerałów – oczywiście jest to zgodne z prawdą. Nic więc dziwnego, że produkcja wód mineralnych (niesłodzonych i niearomatyzowanych) w Polsce osiągnęła w 2018 roku wielkość ponad 46 milionów HEKTOLITRÓW ( źródło ).

Dlatego właśnie większość z nas traci swego rodzaju czujność w kontekście plastikowych butelek, w których kupujemy wody mineralne i potrafimy wielokrotnie używać tej samej butelki do picia a jest to poważny błąd.

Być może jest to także spowodowane zbyt niskim poziomem wiedzy/świadomości na temat plastikowych butelek, niestety jaki mamy system edukacji wszyscy dobrze wiemy i nadal w szkołach uczą nas od dziecka wielu niepotrzebnych życiowo informacji. Dlaczego nie powinno się używać drugi raz tej samej plastikowej butelki po wodzie?

Zacznijmy od tego, że nie powinno się ponownie używać każdej plastikowej butelki oznaczonej symbolem „PET 1” nie tylko butelki po wodzie mineralnej. Symbol ten jest wytłoczony na każdej butelce wykonanej z tego typu tworzywa czyli z Politereftalanu etylenu. 

To tworzywo z którego wykonano plastikowe butelki (PET 1) min. do wspomnianych wód mineralnych jest stosunkowo bezpieczne, gdyż NIE ZAWIERA BPA (Bisfenolu A) jednak przy jego produkcji wykorzystuje się inny pierwiastek Antymon (jest katalizatorem), który ma działanie rakotwórcze i nadal trwają badania nad tym czy może on migrować/przenikać z opakowania do napojów.

Dodatkowo informacja opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Environmental Health Perspectives” sugeruje, że tworzywo PET 1 wytwarza ksenoestrogeny, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną człowieka. Mechanizmy, w których mogą powstawać ksenoestrogeny, to wymywanie ftalanów oraz antymonu w związkach chemicznych lub postaci wolnej. ( źródło )

Wielokrotne używanie tej samej butelki i związane z tym ściskanie/zgniatanie jej chociażby podczas napełniania czy spożywania napojów wytwarza na jej wewnętrznej powierzchni mikrouszkodzenia, które mogą ułatwiać wypłukiwanie i przedostawanie się szkodliwych związków do jej zawartości podczas długotrwałego używania! Właśnie dlatego NIGDY NIE UŻYWAJ PONOWNIE PLASTIKOWEJ BUTELKI PO WODZIE CZY NAPOJU. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom bliskich lub/i znajomych 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Tak prawidłowo otworzysz opakowanie Spaghetti. Prawdopodobnie całe życie robiłeś/aś to źle.

Po co deski publicznych toaletach mają takie wycięcia? Oto dlaczego.