w

Nauka łaciny w szkołach od września! Niespodziewana zmiana podstawy programowej.

Jeśli myśleliście, że w tym 2020 roku już nic Was nie zaskoczy to jednak mamy dla Was wiadomość, która z całą pewnością podważy Waszą pewność w tej kwestii. Jak się właśnie okazało, Minister Edukacji Narodowej w ramach rozporządzenia wprowadzonego w życie w dniu 24 czerwca 2020 roku ( link do rozporządzenia ) zarządził, iż w szkołach publicznych od nowego roku szkolnego tj. 2020/2021 jednym z nowych przedmiotów obowiązkowych w ramach podstawy programowej będzie Język Łaciński.

Do tej pory łacina była jedynie w klasach o określonym profilu, którego wyboru dokonywał uczeń. Teraz ma ona obowiązywać wszystkich. Zastanawiasz się skąd w ogóle taki pomysł i czemu ma to służyć? Poniżej cytujemy fragment uzasadnienia do tego rozporządzenia:

 „Mając na względzie ustalony w ramowych planach nauczania wymiar godzin tych zajęć, celem proponowanej podstawy programowej jest wyposażenie uczniów w narzędzia do czytania pod kierunkiem nauczyciela prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć jest również pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych.

Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień”

W nowej postawie programowej określono, że nauka łaciny będzie obowiązywać w liceach oraz technikach. O tym czy będzie ona nauczana w danej placówce ostatecznie będzie decydować dyrektor szkoły. Jeśli jednak zdecyduje się na jej nauczanie, będzie ona obowiązywać wszystkich uczniów danej placówki oraz będzie przedmiotem obowiązkowym! Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Przekaż to swoim bliskim lub/i znajomym.

Napisane przez Pomyslodawcy

Nietypowy sposób na podanie gościom herbaty. Odważysz się?

„Maseczkowe patrole” w autobusach i tramwajach?! Nowy pomysł na walkę z niesubordynacją obywateli.