w

Tyle „wypada” dać w kopercie na pierwszą komunię. Powinnaś/eś to wiedzieć.

Rodzaj i koszt prezentu jaki „wypada” wręczyć z okazji pierwszej komunii to chyba jeden z najczęstszych dylematów, które pojawiają się w kontekście otrzymania zaproszenia od bliższej lub dalszej rodziny na tę uroczystość. Coraz częściej prezentem wymaganym przez dziecko (rodziców!) jest koperta z gotówką nie zaś jak to było kiedyś drobny (!) prezent rzeczowy. Można tutaj dostrzec już bardzo podobny trend, który kiedyś pojawił się przy okazji prezentów ślubnych a dziś jest standardem.

Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla dzieci i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej. To uroczystość podczas, której dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię i to powinno być głównie podkreślane dzieciom przez rodziców w trakcie całości przygotowań włącznie z zapraszaniem gości, nie zaś wielkość, rodzaj i ilość prezentów! Z tego powodu rozważanie czy coś „wypada” czy nie w kontekście prezentu jest po prostu błędne. Owszem…

…wręczanie prezentów z tej zawsze funkcjonowało, jednak ich celem głównym jest podkreślenie ważności wydarzenia dla dzieci, które po raz pierwszy przyjęły Eucharystię. Prezenty nigdy nie były i nie powinny być celem samym w sobie! Zatem jeśli wiesz, że ktoś robi komunię i kalkuluje tylko to czy „się zwróci” lub co gorsza wiesz, że liczy, ile wyjdzie „na plus” to znak, że Ci rodzice przekazują dziecku kompletnie zniekształcony obraz tego przeżycia duchowego. Dlatego w takich sytuacjach po prostu może lepiej sobie odpuścić udział w takiej farsie, jeśli zostaliście zaproszeni? Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich lub/i znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Wiesz po co jest ten plastik w pudełku z pizzą? Oto wyjaśnienie.

Jeśli gdzieś chcą zeskanować/skopiować Twój dowód osobisty, pamiętaj o tym.