w

Niezwykła historia Polskiej gry planszowej Superfarmer.

Superfarmer to gra planszowa, którą możecie obecnie spotkać na półkach praktycznie każdego większego marketu czy też w sklepach typu Empik. Jest ona stosunkowo tania a w dodatku kryje się za nią niezwykła historia, o której mało kto ma pojęcie a warto wiedzieć! Otóż jej autorem jest wybitny polski matematyk, profesor Karol Borsuk, który stworzył ją w Warszawie w 1943 roku. Nosiła ona wtedy nazwę „Hodowla zwierzątek”. Jednak gdy Niemcy zamknęli Uniwersytet Warszawski, profesor został bez pracy i środków do życia. Wtedy to profesor wpadł na genialny pomysł aby ratować budżet rodzinny – stworzy grę planszową!

Zestawy do „Hodowli zwierzątek” przygotowywała metodami domowymi żona profesora, pani Zofia Borsukowa. Autorką rysunków zwierzątek była pani Janina Śliwicka. Gra zyskała wielką popularność – najpierw wśród przyjaciół rodziny, a potem w coraz szerszych kręgach osób znajomych i nieznajomych.W domu państwa Borsuków rozdzwonił się telefon, a w słuchawce, co i rusz można było usłyszeć pytanie: Czy to hodowla zwierzątek? Po potwierdzeniu następowało zamówienie i gry trafiały do sklepu. Gra bawiła nie tylko dzieci, wciągała także dorosłych, pomagając im przetrwać smutne okupacyjne wieczory.

Niestety oryginalne egzemplarze gry spłonęły wraz z miastem w czasie powstania warszawskiego, w sierpniu 1944 roku. Na szczęście jeden z egzemplarzy zachował się poza Warszawą i wiele lat po wojnie wrócił do rodziny Borsuków. W czerwcu 1997 roku z inicjatywy pani Zofii Borsukowej, z okazji jej 90 urodzin oraz w 15 rocznicę śmierci profesora Karola Borsuka „Hodowla zwierzątek” została wydana przez polskie wydawnictwo GRANNA pod tytułem „Superfarmer”, by bawić kolejne pokolenia dzieci i rodziców.

Napisane przez Pomyslodawcy

Czy musisz sprawdzać cenę produktu na czytniku przed podejściem do kasy? Oto wyjaśnienie.

Po otwarciu pudełka leku widzisz tak włożoną ulotkę? Oto wyjaśnienie.