w

Nigdy tak nie rób tankując zimą samochód na stacji. To niebezpieczne.

To realne zagrożenie, o którym wciąż mało kto wie.

Wiele osób tankując samochód zapomina, że jest to mimo wszystkich systemów bezpieczeństwa zastosowanych w dystrybutorach paliwa niebezpieczna czynność i nadal istnieje realne ryzyko wybuchu pożaru. W związku z panującą na większości stacji benzynowych samoobsługą powinno się informować klientów o możliwości wybuchu pożaru wywołanego przez elektryczność statyczną.

O co chodzi?

Jednym z najniebezpieczniejszych nawyków wśród kierowców jest blokowanie węża wlewowego do samoczynnego odbicia po napełnieniu baku i wsiadanie w tym czasie do samochodu. (bo na przykład jest właśnie zima i czekasz po prostu w nagrzanym samochodzie do zakończenia tankowania)

Dlaczego?

Otóż istnieje wtedy poważne ryzyko zapłonu oparów paliwa wydostających się z baku podczas wyciągania węża z baku przez elektryczność statyczną. Kojarzysz sytuację, gdy jesteś naelektryzowany i dotykając jakiegoś metalowego przedmiotu następuje wyładowanie w postaci iskry?

To jest właśnie elektryczność statyczna i taka sytuacja może właśnie wystąpić w momencie gdy zostawisz wąż paliwa do odbicia , wsiądziesz do samochodu bo jest na przykład zimno a następnie dopiero ponownie wysiądziesz z samochodu i wyciągniesz wąż z baku.

Gromadzenie się ładunków elektrostatycznych wynika często z tego, że odzież osoby wsiadającej lub wysiadającej z samochodu ociera się o tapicerkę siedzeń a do zapłonu oparów paliwa z baku wystarczy mała iskra! ZOBACZ poniżej przykładowe nagranie takiego zapłonu:

Dla uniknięcia tego zjawiska zaleca się, aby NIKT nie wsiadał do samochodu ani z niego nie wysiadał podczas tankowania paliwa, gdyż jest to NIEBEZPIECZNE! Uważasz tę informację za wartościową i wiesz, że może się komuś przydać z Twoich bliskich lub znajomych? Uświadom ich 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Tak poprawisz przyczepność swojego samochodu zimą na drodze. Mało kto wie.

Nowy SMSowy atak oszustów na użytkowników Paczkomatów! Uprzedź bliskich i znajomych.