w

Rozporządzenie ws. maseczek jest dziurawe?! Możesz nosić co chcesz?!

Jakiś czas temu zakomunikowane podczas konferencji Ministra Zdrowia nowe obostrzenia oraz zmiany związane z obowiązkiem zakrywania ust i nosa doczekały się zmaterializowanej formy w postaci nowego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r., które już jakiś czas temu pojawiło się oficjalnie na rządowych stronach. ( link )

Postanowiliśmy dokładnie się z nim zapoznać, aby wiedzieć co można, a czego nie można obecnie  używać do zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. No i w zasadzie znaleźliśmy dokładnie to o czym powiedział Minister podczas swojej konferencji, jednak dostrzegliśmy również pewien niuans – zerknij na zapis poniżej z Rozporządzenia:

Tak, tak, dobrze widzisz w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. użyto określenia „maseczka”, które NIGDZIE w treści tegoż Rozporządzenia (ani kolejnych do dnia dzisiejszego 7 kwietnia 2021) również nie zostało w żaden sposób zdefiniowane ani dookreślone. (data nakazu jest zmieniona kolejnymi rozporządzeniami). Nie określono również materiałów z jakich ma być ona wykonana lub ewentualnie jakie normy powinna spełniać. Dodatkowo zgodnie z zasadami języka polskiego słowo „maseczka” jest zdrobnieniem od słowa „maska”, które posiada w Słowniku języka polskiego PWN następującą definicję:

Co wynika z definicji słowa „maska” widocznej powyżej ze słownika języka polskiego PWN? Otóż zgodnie z tą definicją maską jest tak samo jakakolwiek zasłona na twarz (albo część twarzy) z otworami na oczy, jak i twarz zniekształcona, zastygła w jakimś grymasie, maseczka kosmetyczna, a nawet zewnętrzna pokrywa silnika samochodu. Oczywiście…

…jak widzisz w tej definicji (SJP PWN) również wspomniano o osłonie twarzy chroniącej ją przed działaniem szkodliwych substancji lub urazami, a także o osłonie na nos i usta zapobiegającej rozsiewaniu zarazków, ALE JAK ta osłona ma wyglądać i jakie ma spełniać wymogi tutaj również NIE MA w tym temacie ani słowa. W takim razie skoro kominy, szaliki, przyłbice osłaniają usta i nos to znaczy, że spełniają w tej chwili warunek bycia maseczką?! Tak napisane Rozporządzenie naszym zdaniem jest delikatnie mówiąc mocno nieprecyzyjne i pozostawia bardzo szerokie pole do dowolnej interpretacji…

Napisane przez Pomyslodawcy

Pojawiły Ci się na skórze takie białe krostki? Oto co musisz wiedzieć.

Radość Piotra Żyły po zwycięstwie! Nagranie będzie hitem internetu!