w

Od 1 stycznia 2022 kolejny horrendalny mandat dla kierowców. Bez kamery lepiej nie jeździć?!

Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszło wiele różnych zmian prawa w Polsce. Jedną z najbardziej medialnych jest oczywiście „Polski ład” zwany również często „Polski wałem”. Jednak przy okazji różnych informacji medialnych wiele innych spraw przemknęło gdzieś bokiem bez większego echa a mogą one również „zaboleć” przeciętnego obywatela Polski – dlatego lepiej o nich wiedzieć.

Jedną z takich zmian jest nowelizacja kodeksu wykroczeń, w ramach której wprowadzono surowsze kary za różne przewinienia drogowe. Aktualnie według nowego taryfikatora jeśli kierujący samochodem chociażby delikatnie dotknie pieszego na przejściu (czyli pieszemu nie wyrządzi się żadnej krzywdy) to jest to traktowane jako kolizja, za którą na kierowcę policja może nałożyć mandat karny w wysokości 2500 złotych, na który składa się 1000 zł za spowodowanie zagrożenia oraz 1500 zł za wykroczenie podstawowe czyli spowodowanie kolizji wskutek nieustąpienia pieszemu pierwszeństwa na przejściu, które jak wie każdy kierowca jest często mocno dyskusyjne a piesi potrafią wchodzić na przejścia jakby byli nieśmiertelni. Co ciekawe…

…za wtargnięcie pieszego na przejście może on zostać ukarany obecnie mandatem karnym w wysokości tylko 150-200 złotych! Czy taka dysproporcja kar nie spowoduje w Polsce powstania nowego, patologicznego zjawiska czyli celowego wchodzenia pod wolno poruszające się samochody przy przejściu w celu wymuszenia od kierowców gotówki pod groźbą wezwania policji i wysokiego mandatu na zasadzie „da Pan/Pani 500 zł i zapominamy o sprawie”? Mówiąc szczerze obawiamy się, że cwaniaków-desperatów lubiących łatwe pieniądze może się pojawić sporo. Wygląda na to, że w tej sytuacji posiadanie kamery samochodowej to już nie tylko opcja, ale obowiązek dla własnego bezpieczeństwa. A Ty jak oceniasz tę zmianę?

Napisane przez Pomyslodawcy

Kolejna horrendalna kwota mandatu dla kierowców obowiązująca od 1 stycznia 2022.

Oto czym jest osad, który pojawia się na powierzchni herbaty w kubku.