w

Oglądasz z ciekawości produkty na regałach z „ofertą tygodnia” w sklepach? Pamiętaj.

Jeśli będąc w Lidlu, Biedronce czy innym małym markecie zawsze przechodzisz z ciekawości tzw. kosze z produktami z oferty tygodniowej (bo może jest coś ciekawego) to znak, że możesz być osobą lubiącą kupować różne produkty pod wpływem impulsu – często są to nawet realnie niepotrzebne Ci rzeczy.

Tego typu strefy produktowe bazują najczęściej na pobudzaniu ciekawości u klientów, gdyż wprowadzają dodatkowy bodziec „odkrywania” różnych rzeczy, o których nawet nie mieliśmy pojęcia np. niezwykłych akcesoriów ułatwiających gotowanie, sprzątanie, majsterkowanie etc.

Warto przemyśleć kupowanie różnych produktów pod wpływem impulsu, gdyż przy obecnej częstotliwości wizyt w sklepach przeciętnego mieszkańca Polski możesz wręcz nieświadomie zostawiać na zakupach tego typu sporą część miesięcznego budżetu. Kupowanie impulsywne może być początkiem zachowań tzw. kompulsywnych czyli zakupoholizmu, który jest chorobą z kategorii  „zaburzenia nawyków i popędów”. 

Jeśli uważasz, że ktoś z Twoich bliskich lub znajomych zbyt często dokonuje w ten sposób zakupów porozmawiaj z nim na ten temat a być może pomożesz uświadomić takiej osobie, że ma już realny problem lub jest od niego o krok.

Napisane przez Pomyslodawcy

Kupujesz chleb już pokrojony i zapakowany? Powinnaś/eś o tym wiedzieć.

Płacisz za coś kartą? Poznaj swoje prawo, o którym prawdopodobnie nie wiesz.