w

Po wypiciu kawy musisz iść szybko na „dwójeczkę”? Oto dlaczego tak się dzieje.

Mało kto wie, że kawa oficjalnie jest zaliczana do grona substancji psychoaktywnych jednak to nie jedyne jej działanie, które może wywierać na ludzi, którzy ją spożyją. Dla wielu osób wypicie nawet najmniejszej i najsłabszej kawy jest związane z szybką potrzebą skorzystania z toalety i bezwzględną potrzebą wypróżnienia się.

Otóż jak się okazuje ten związek przyczynowo-skutkowy występuje tylko u około 29% ludzi spożywających kawę i nawet postanowiono go zbadać w sposób naukowy. Początkowo sądzono, że za taką reakcję odpowiada kofeina znajdująca się w kawie. Jednak szybko porzucono tę teorię i obecnie tłumaczy się ten efekt zwiększeniem wydzielania w organizmie gastrycyny – hormonu powstającego w żołądku i dwunastnicy pod wpływem kawy. Dlaczego tak się dzieje?

Tego jeszcze ostatecznie nie wyjaśniono. Wiadomo jednak, że gastrycyna mocno wzmaga perystaltykę jelit i to dlatego osoby, które doświadczają tego niespodziewanego działania kawy muszą po jej wypiciu odwiedzić szybko toaletę. Doświadczasz tego zjawiska? Zatem jesteś w gronie 29% ludzi, którzy tego doświadczają po wypiciu kawy (jesteś wyjątkowa/wyjątkowy 😉 ). Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Przekaż to swoim bliskim lub/i znajomym – szczególnie jeśli doświadczają tego zjawiska 🙂 

Napisane przez Pomyslodawcy

Ekspresowa karma dla szeryfa drogowego z ciężarówki. Nagranie podbija internet.

Ukryte opcje w kasach samoobsługowych w Biedronce. Mogą Ci się przydać.