w

Podczas zasypiania wybudziło Cię nagłe szarpnięcie całego ciała? Oto czego doświadczyłaś/eś.

Chyba każdy z nas chociaż raz doświadczył tego niezwykle dziwnego uczucia podczas zasypiania, jednak mało kto wie czym to tak naprawdę jest. Dlatego pamiętaj, że jeśli zasypiając poczujesz nagłe szarpnięcie ciała i się wybudzisz to wiedz, że właśnie w tym momencie doświadczyłaś/doświadczyłeś tzw. zrywu mioklonicznego!

Zryw miokloniczny jest wtedy, kiedy zasypiasz i czujesz jakbyś spadał, a potem gwałtownie się budzisz wskutek nagłego szarpnięcia ciałem (jakby na przykład poraził Cię prąd przez ułamek sekundy). Tego dziwnego stanu doświadcza ok. 70% ludzi. Przyczyny tego zjawiska w trakcie zasypiania do końca nie zostały do tej pory poznane, jednak niewątpliwie odpowiada za nie nasz mózg, który wysyła gwałtowny impuls nerwowy do mięśni w trakcie zrywu.

Genetycy uważają, że poczucie spadania jest pozostałością po naszych przodkach. Organizm człowieka pierwotnego, który spał na drzewie, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i ochronę przed drapieżnikami, nie był w stanie wprowadzić się w stan głębokiego relaksu, bowiem podświadomie bronił się przed upadkiem.

W dzisiejszych czasach najczęściej jednak wiążę się go z przewlekłym stresem a nie obroną przed spadnięciem z drzewa 😉 Jeżeli takie zrywy są u Ciebie sporadycznymi sytuacjami to nie musisz się martwić. Jednak jeśli takie nagłe zrywy występują u Ciebie lub bliskiej Ci osoby regularnie niezwłocznie udaj się do neurologa i przeprowadź badanie EEG w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń, którym mogą towarzyszyć zrywy miokloniczne. Uważasz, że to wartościowa informacja? Uświadom swoich bliskich lub znajomych 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Tak nauczysz dziecko w 10 minut tabliczki mnożenia, bez wykuwania na pamięć.

Twoje dziecko nagle obudziło się ze „szczekającym kaszlem”? Oto co się dzieje i jak musisz się zachować.