w

Pracujesz w systemie zmianowym? Powinnaś/eś mieć tego świadomość w razie czego.

Szczególnie gdy zdarza się, że pracujesz czasem „na nocki”!

„Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia” – to powiedzenie zna doskonale każdy z nas. Jednak niestety czasem ta przysłowiowa „praca” może niestety w istotny sposób wpływać na nasze ogólne samopoczucie/stan zdrowia oraz na czas, który spędzamy poza nią. Dlatego warto mieć świadomość możliwych konsekwencji.

Jeśli pracujesz w systemie zmianowym np. przez jeden tydzień pracujesz od rana, kolejny po południu bądź w nocy lub co gorsza każdego dnia roboczego inaczej to musisz mieć świadomość związanych z tym ewentualnych konsekwencji zdrowotnych. Najczęstszym zaburzeniem, które pojawia się u dużej ilości osób pracujących w tego typu systemie są zaburzenia snu oraz całego rytmu dobowego.

Dodatkowo zgodnie z międzynarodowymi klasyfikacjami zaburzeń snu, pracownicy zmianowi są bardziej narażeni na różne choroby przewlekłe, takie jak choroby układu krążenia i przewodu pokarmowego. Dlatego jeśli pracujesz w tym systemie i masz problemy zdrowotne tego typu to musisz przede wszystkim powiedzieć o swoim systemie pracy lekarzowi – to bardzo ważna informacja dla niego.

Napisane przez Pomyslodawcy

Widzisz produkty z napisem „Bez laktozy” i zastanawiasz się czy ich nie wziąć na spróbowanie? Miej tego świadomość.

Ginekolog mężczyzna czy kobieta? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.