w

Pracujesz w systemie zmianowym? Powinnaś/eś to wiedzieć.

Szczególnie gdy zdarza się, że pracujesz czasem „na nocki”!

„Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia” – to powiedzenie zna doskonale każdy z nas. Jednak niestety czasem ta przysłowiowa „praca” może niestety w istotny sposób wpływać na nasze ogólne samopoczucie/stan zdrowia oraz na czas, który spędzamy poza nią. Dlatego warto mieć świadomość możliwych konsekwencji.

Jeśli pracujesz w systemie zmianowym np. przez jeden tydzień pracujesz od rana, kolejny po południu bądź w nocy lub co gorsza każdego dnia roboczego inaczej, to musisz mieć świadomość związanych z tym ewentualnych konsekwencji zdrowotnych. Najczęstszym zaburzeniem, które pojawia się u dużej ilości osób pracujących w tego typu systemie są zaburzenia snu oraz całego rytmu dobowego. Dodatkowo…

…zgodnie z międzynarodowymi klasyfikacjami zaburzeń snu, pracownicy zmianowi są bardziej narażeni na różne choroby przewlekłe, takie jak choroby układu krążenia i przewodu pokarmowego. Dlatego jeśli pracujesz w tym systemie i masz problemy zdrowotne tego typu, to musisz przede wszystkim powiedzieć o swoim systemie pracy lekarzowi – to bardzo ważna informacja dla niego. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich lub znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Żółtko jajka po ugotowaniu ma siną obwódkę? Powinnaś/eś to wiedzieć.

Stukasz maszynką o umywalkę/wannę, aby usunąć z niej włoski podczas golenia? Przestań! To błąd.