w

Przechowujesz jedzenie na balkonie, gdy brak miejsca w lodówce? Zapamiętaj.

Chyba każdy z nas zna sposób na przechowywanie nadmiaru żywności szczególnie podczas Świąt czy większych imprez rodzinnych na balkonie, gdy zabraknie miejsca w lodówce. Tego sposobu nie wymyśliliśmy sobie sami, gdyż robili tak nasi rodzice oraz dziadkowie i można powiedzieć wręcz, że jest to część tradycji chociażby właśnie Świąt Bożego Narodzenia.

Jeśli Ty także praktykujesz ten sposób to wiedz, że oczywiście można tak robić jednak należy pamiętać o pewnych zasadach i ich przestrzegać. Przechowywanie na balkonie to oczywiście dużo lepsze rozwiązanie w sytuacji nadmiaru jedzenia niż upychanie go na siłę w lodówce, gdyż wtedy ono i tak nie schłodzi się prawidłowo w chłodziarce.

1. NAJWAŻNIEJSZE: Trzeba mieć świadomość tego, że lodówki mają głównie za zadanie ograniczać rozwój szkodliwych mikroorganizmów w pożywieniu przez utrzymywanie stałej-niskiej temperatury. Balkon nie jest w stanie utrzymywać stałej temperatury. Wahania między dniem a nocą mogą sięgać nawet kilku-kilkunastu stopni Celsjusza. Dlatego KAŻDE jedzenie przechowywane na balkonie należy zjeść znacznie SZYBCIEJ niż gdyby było przechowywane normalnie w lodówce.

2. Jedzenie wystawiane na balkon należy szczelnie zamykać. Jeśli są to garnki z pokrywkami (a w nich są z reguły otwory odpowietrzające podczas gotowania!) zawsze dodatkowo należy je szczelnie zamknąć chociażby w torbie foliowej. Dzięki temu też ograniczysz ryzyko przyciągnięcia ptactwa czy wejścia do wnętrza robaków.

3. NIGDY nie wystawiaj jedzenia na balkon, gdy jest mróz! Niekontrolowane zamarzanie i odmarzanie kilka razy w ciągu doby danego posiłku może bardzo szybko doprowadzić do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, które w najlepszym wypadku jedynie zepsują smak potrawy w najgorszym zafundujesz rodzinie zatrucie pokarmowe! Uważasz, że to warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich i/lub znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Kilka zdumiewających ciekawostek o Świętach Bożego Narodzenia. Prawdopodobnie ich nie znasz.

Tak zabezpieczysz swojego psa przed hukami fajerwerków w Sylwestra.