w

Przedarł lub uszkodził Ci się banknot? Pamiętaj o tym w takiej sytuacji.

Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, że banknot lub banknoty z Twojego portfela ulegną przypadkowemu zniszczeniu np. zostaną podarte lub przypadkowo wyprane w pralce 🙂 – nie panikuj, tylko zapamiętaj co należy wtedy zrobić.

Wszystkie banki zobowiązane są – na mocy zarządzania prezesa NBP – wymienić zniszczony banknot i nie mają prawa odmówić, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału. Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Podstawą prawną wymiany przedartych lub uszkodzonych banknotów w Polsce jest art. 34 ust. 1  ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz zarządzenie nr 1/2003 Prezesa NBP z  15 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. NBP z dnia 17 stycznia 2003 r.). Wszystkie banki oraz oddziały Narodowego Banku Polskiego (NBP) są zobowiązane do wymiany przedartych lub uszkodzonych banknotów na nowe bez dodatkowych opłat. Ustawa określa również warunki, w jakich banknot jest uznawany za wymienny. Banknot, który nie jest uszkodzony w sposób znaczący i nie został zmieniony w sposób rażąco odbiegający od wzoru, jest uznawany za całkowicie wymienny. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich lub/i znajomych 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Korzystasz z telefonu przed snem leżąc w łóżku? Lepiej przeczytaj.

Chcesz kupić masło tego typu? Powinnaś/eś o tym wiedzieć.