w

Rewolucyjna zmiana w sklepach stacjonarnych i online od 1 stycznia 2023 w Polsce.

Dziś tj. 1 stycznia 2023 roku weszła w życie zmiana w prawie polskim dotycząca obowiązku informowania konsumentów o cenie towaru w promocji! Teraz każdy produkt w promocji musi mieć również widoczną informację o najniższej cenie tego produktu w okresie 30 dni poprzedzających promocję! Zmiana ta wynika z nowelizacji ustawy o ochronie praw konsumentów, z uwagi na konieczność dostosowania polskiego porządku prawnego w tej materii do prawa unijnego.

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie przejrzystości cenowej i umożliwienie konsumentom lepszego porównywania cen produktów w promocji z ich cenami normalnymi. Obowiązek informowania o cenie produktu w promocji w okresie 30 dni poprzedzających promocję dotyczyć będzie zarówno sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do udostępnienia ww. informacji o cenie produktu w promocji w sposób widoczny i czytelny dla konsumentów. Może to być np. poprzez umieszczenie poprzedniej najniższej ceny tego produktu z ostatnich 30 dni na etykietach lub w cennikach, a także poprzez udostępnienie tej informacji na stronach internetowych lub w aplikacjach mobilnych.

Zmiana ta ma na celu zwiększenie ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami cenowymi i umożliwienie im lepszego dokonywania wyborów zakupowych – szczególnie właśnie, gdy dany produkt jest reklamowany przez sprzedawcę jako produkt promocyjny. Przepisy wprowadzające obowiązek informowania o cenie produktu w promocji w okresie 30 dni poprzedzających promocję dotyczą wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność na terytorium Polski. Oznacza to, że obowiązek ten dotyczy zarówno małych sklepów, jak i dużych sieci handlowych oraz sprzedaży internetowej. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich i znajomych!

Napisane przez Pomyslodawcy

Uderz sałatą lodową o deskę zanim zaczniesz robić sałatkę.

Długo oczekiwana zmiana w sklepach stacjonarnych i internetowych! Już od dziś 1 stycznia 2023!