w

Rodzice chwalący się na Facebooku świadectwem dziecka z czerwonym paskiem….

Duma i chęć pochwalenia czy chęć lansu, podbicia ego i dowalenia?

Rodzice chwalący się na Facebooku świadectwem dziecka z czerwonym paskiem prawdopodobnie najczęściej są osobami mocno zakompleksionymi z niższym poczuciem własnej wartości, które usilnie próbują udowodnić „światu” swoją wartość. Ich kompleksy prawdopodobnie pojawiły się w większości przypadków w okresie szkolnym, co z pomocą „sukcesów” dzieci próbują sobie teraz rekompensować lub co również częste – próbują mówiąc kolokwialnie „dowalić” innym znajomym wbijając taką nieoczywistą „szpileczkę”.

Przy okazji warto również pamiętać, że czerwony pasek na świadectwie i „książkowa wiedza” niczego nie gwarantuje w przyszłości dziecka a często również takie dzieci jako dorośli są mniej zaradne życiowo od kolegów i koleżanek, którzy czerwonego paska nigdy nie mieli.

Oczywiście „czerwony pasek” jeśli jest wypracowany wyłącznie przez dziecko, a nie „wychodzony” przez rodziców jest wartościowym osiągnięciem dla młodego człowieka i powodem do dumy „tu i teraz” (jego dumy!) w gronie najbliższych! Dlatego może warto dać mu to odczuć w ten sposób bez publicznego egzaltowania się – w końcu dziecko uczy się dla siebie a takim zachowaniem, też przekazujemy pewien nie do końca dobry „wzorzec”.

W dodatku w tym roku szkolnym 2021/2022 ze względu na częściowo (do lutego 2022) zdalną edukację „czerwonych pasków” jest z pewnością zdecydowanie więcej niż zwykle. Niestety część rodziców pomoc w zdalnej nauce rozumiała jako oszukiwanie podczas sprawdzianów online. Dołóżmy do tego finalnie chwalenie się publiczne rodzica tak zdobytym „czerwonym paskiem” i świadomość dziecka, że oszukiwało. Jaki przykład takie dziecko dostaje w takiej sytuacji? Że oszustwo popłaca i jest w dodatku powodem do dumy…Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Chcesz skłonić kogoś do refleksji? Przekaż to swoim bliskim lub/i znajomym.

Napisane przez Pomyslodawcy

Tyle czasu powinno się parzyć herbatę! Warto wiedzieć.

Częsty błąd podczas upałów. Przez to jest nam jeszcze goręcej. Nie rób tak.