w

Rozdajesz opłatek wszystkim zgromadzonym na Wigilii? To błąd. Powinnaś/eś mieć tego świadomość.

Dzielenie się opłatkiem przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej jest bardzo ważną częścią całej tradycji związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją przed podzieleniem się opłatkiem nie powinno się spożywać potraw wigilijnych a nawet nie powinno się śpiewać/włączać kolęd. Jednak bardzo ważną kwestią, o której mało kto wie jest też to, że opłatka wigilijnego nie rozdaje się „ot tak” wszystkim obecnym osobom przed Wigilią, aby mogli się nim ze sobą podzielić!

W takim razie jak to powinno wyglądać? Tradycja wigilijna określa jasno jak powinno to wyglądać z zachowaniem prawidłowej celebracji. Otóż kiedy już wszyscy domownicy/goście staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie powinna rozpocząć modlitwę i odczytać fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa. Następnie…

…powinna wziąć z talerzyka biały opłatek (lub talerzyk z opłatkami), podejść do każdego kolejno, przełamać się z nim opłatkiem i złożyć życzenia.  Dopiero w ten sposób pozostali domownicy/goście otrzymują opłatek, którym mogą się dalej wzajemnie łamać – NIE ROZDAJEMY OPŁATKA! Uważasz, że to ciekawa informacja? Uświadom swoich bliskich i/lub znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Niespodziewane informacje w podręczniku do geografii kl. 7 w nowej podstawie programowej.

Tak przygotujesz samodzielnie domowe opłatki na Wigilię! Sprawdzony przepis.