w

Tak powinna poprawnie wyglądać Wigilia. Nikt Ci o tym nie powiedział.

Zdecydowana większość Polaków obchodzi co roku Święta Bożego Narodzenia i jest to jedna z tych tradycji, którą praktykujemy wręcz podświadomie niezależnie od tego jak bardzo na co dzień jesteśmy związani z religią i kościołem. Nawet tzw. „wierzący niepraktykujący” w większości przypadków zasiadają do Wigilijnego stołu. Co ciekawe tradycja Wigilijna w Polsce ma ściśle określony przebieg! Mianowicie wieczerza wigilijna rozpoczyna się tuż po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda.

Wtedy dopiero cała rodzina powinna zgromadzić się w jednym pomieszczeniu, przy stole nakrytym białym obrusem. Pod nim powinno być rozłożone siano. Kiedy już wszyscy domownicy/goście staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie powinna rozpocząć modlitwę i odczytać fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa, następnie powinna wziąć z talerzyka biały opłatek, podejść do każdego, przełamać się z nim opłatkiem i złożyć życzenia.(w ten sposób dopiero pozostali domownicy otrzymują opłatek – NIE ROZDAJEMY OPŁATKA!).

Warto również wiedzieć i pamiętać, że tego wyjątkowego dnia wspomina się wszystkich, którzy nie mogą być z nami. To z myślą o zmarłych i o każdym, kto nie ma gdzie spędzić tego wieczoru, leży na stole dodatkowe, puste nakrycie. W czasie Wigilii najważniejszy jest opłatek i zawsze powinien być pierwszy. Dopiero gdy podzielimy się opłatkiem, możemy rozpocząć kolację wigilijną. Przedtem nie wypada nawet śpiewać nawet kolęd! Uważasz, że to ciekawa informacja? Uświadom bliskich i/lub znajomych 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Odcinasz lub odrywasz końcówki banana? Tego nikt ci nie powiedział.

Tak unikniesz „wpadki” używając „tabletek”. Warto wiedzieć.