w

Tak poznasz, że „Życzenia Świąteczne” były skopiowane i przesłane dalej a nie napisane „od serca”.

Życzenia Świąteczne to również towarzysząca część każdej świątecznej tradycji. Kiedyś główną formą ich przekazywania były kartki świąteczne, które skrupulatnie się przygotowywało, często również ręcznie ozdabiało i wysyłało z odpowiednim wyprzedzeniem do dalszej części rodziny aby dotarły na czas przed Świętami. Najbliższej rodzinie życzenia składało się osobiście z reguły już przy okazji wspólnej celebracji danego Święta.

W dzisiejszych czasach wysyłanie życzeń świątecznych niestety straciło sporo z tej magii. Trochę przez wygodnictwo (czy bardziej lenistwo) a trochę przez możliwości „techniczne”. Można powiedzieć, że przy użyciu środków komunikacji elektronicznej robimy to obecnie hurtowo, używając opcji „wyślij do wszystkich” – właściwie niezależnie od medium przekazu tzn. czy to jest sms, wiadomość na messengerze czy innym komunikatorze. Oczywiście nie ma w tym nic złego ale chociaż napiszmy te życzenia sami „od serca”.

Jeśli widzisz, że przed treścią życzeń otrzymanych z pomocą SMSa widzisz dopisek „PD:” to znak, że te życzenia ktoś otrzymał po prostu na swój telefon a następnie po prostu wybrał opcję „Przekaż dalej” i przesłał je Tobie jak i zapewne dziesiątkom innych swoich znajomych. Czy w takiej sytuacji można mówić o „pamięci” i szczerości życzeń?

Czy to już raczej po prostu zwykłe „odklepanie aby było” bo tak wypada? Często może dochodzić do kuriozalnych sytuacji, że od kilku znajomych otrzymamy dokładnie takie same życzenia z tym samym zdjęciem – mieliście kiedyś taki przypadek?

Chyba jednak znacznie lepiej już nie wysłać życzeń niż robić takie kopiuj-wklej bez najmniejszego „wkładu własnego”. Nie każdy musi być poetą ale przecież składanie życzeń tego nie wymaga! Lepiej napisać po prostu kilka słów „od serca” niż przesyłać ten sam szablon – prawda? Uważasz, że to wartościowa informacja? Uświadom bliskich i/lub znajomych 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Sałatka jarzynowa będzie u Ciebie na Święta? Tego o niej nie wiesz z pewnością.

Kilka zdumiewających ciekawostek o Świętach Bożego Narodzenia. Prawdopodobnie ich nie znasz.