w

Tak rozpoznasz łososia dobrej jakości. Nie daj się nabrać.

Łososie niezależnie od postaci w jakiej je chcemy kupić nie należą do tanich ryb i często dlatego od razu podświadomie zakładamy, że skoro tyle kosztują to są na pewno dobrej jakości. Niestety nic bardziej mylnego i niestety z łososiami jest dokładnie tak samo jak z każdym innym produktem spożywczym – musisz mieć podstawową wiedzę na jego temat i dokonywać świadomych wyborów podczas zakupów. Dlatego zapamiętaj:

Łososie hodowlane są karmione mączką bogatą w specjalny barwnik – astaksantynę, który nadaje mięsu ryby charakterystyczny kolor. Łososie żyjące w morzu odżywiające się w sposób naturalny posiadają naturalne źródło astaksantyny w postaci małych skorupiaków, alg oraz planktonu którymi się żywią. Jednak łososie hodowlane żyjące w specjalnych basenach i są karmione inaczej w związku z tym ich mięso pozostałoby całkowicie białe a jest to stan, którego klienci by nie zaakceptowali. Dlatego ich pasze wzbogacane są astaksantyną pozyskaną najczęściej z karotenu (najtańsza metoda).

Dzięki temu łososie hodowlane mają prawidłową barwę – a raczej powinny bo czasem można kupić łososia, który ewidentnie jest zbyt mocno „pokolorowany”. Zatem jeśli kupujesz łososia (niezależnie od tego czy jest świeży czy wędzony!) i widzisz na etykiecie napis, że jest to łosoś hodowlany zwróć uwagę na jego kolor – nie powinien być zbyt intensywny czy wręcz przerysowany – jest to jeden z czynników wskazujący na dobrej jakości hodowlę.

Napisane przez Pomyslodawcy

Nie popełnij tego błędu inaczej uszkodzisz akumulator w swoim samochodzie.

Nie popełnij tego błędu podczas gotowania zupy. Musisz to wiedzieć.