w

Tak zmniejszysz swoje rachunki za prąd.

Rok 2023 w Polsce zaczęliśmy z przytupem, podwyżki cen prądu, gazu oraz żywności widać już w całym kraju a będzie tylko drożej czy jak kto woli gorzej. Do tego wszystkiego doszły jeszcze podwyżki stóp procentowych, które dają się we znaki setkom tysięcy Polaków, którzy w ostatnich latach kupili wymarzone mieszkania. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was dwanaście wskazówek, które pozwolą Wam REALNIE i przede wszystkim LEGALNIE zaoszczędzić na rachunkach z prąd, które niebawem mogą być astronomiczne. Oto one:

1. Uruchamiaj tylko pełną zmywarkę i pralkę! – optymalizacja używania tych sprzętów może przynieść nie tylko oszczędności na zużyciu energii elektrycznej, ale również wody!

2. Nigdy nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia! Każde otwarcie drzwiczek podczas pieczenia to ucieczka gorącego powietrza z wnętrza i kolejna porcja prądu, którą musi piekarnik nadprogramowo pobrać, aby przywrócić właściwą temperaturę wewnątrz.

3. Jeśli masz w domu ogrzewanie elektryczne każdy jeden stopień w dół daje w skali miesiąca realną oszczędność. Spróbuj ustalić jaka minimalna temperatura daje tobie i twojej rodzinie komfort termiczny.

4. Używaj pokrywek podczas gotowania! Jeśli masz elektryczną płytę w kuchni, to używając pokrywek jesteś w stanie zmniejszyć ilość pobieranego prądu do podgrzania danej potrawy nawet o 20-30% – to realna oszczędność w skali miesiąca.

5. Wyłącz z kontaktu każdy nieużywany sprzęt (również ładowarki do telefonów!)! Każdy sprzęt nawet na tzw. czuwaniu pobiera prąd z sieci – oczywiście mniej niż gdy jest włączony, ale mimo wszystko to Twoje pieniądze, które uciekają.

6. Wymień żarówki w domu na energooszczędne! Dzięki temu długofalowo zredukujesz rachunki oraz zwrócą Ci się koszty zakupu żarówek. Zacznij wymianę od pomieszczeń, w których najczęściej przebywasz.

7. Staraj się wykorzystywać światło dzienne do maksimum i używaj sztucznego oświetlenia w domu wyłącznie kiedy jest to już niezbędne w ciągu dnia.

8. Wyłączaj światła w pomieszczaniach, z których wychodzisz! To niby bardzo prozaiczna porada, ale bardzo często niestety ta prozaiczna czynność w wielu domach jest po prostu ignorowana i wiele osób nie ma nawet tego nawyku, dlatego warto go sobie wyrobić!

9. Korzystaj z trybów Eco w pralce lub zmywarce – są to z reguły najdłuższe programy prania/zmywania, ale mimo wszystko zużywają faktycznie najmniej energii elektrycznej oraz wody!

10. Wyłączaj komputer kiedy od niego odchodzisz – szczególnie, gdy jest to komputer stacjonarny!

11. Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki, gdyż zmuszasz ją do zwiększenia poboru prądu, aby przywrócić właściwą temperaturę. Z tego samego powodu nie „wietrz” lodówki czyli nie stój przed lodówką z otwartymi drzwiami i nie dumaj – otwórz, wyjmij co masz wyjąć lub włóż co masz włożyć i zamknij drzwi!

12. Korzystając z czajnika elektrycznego nalewaj tylko tyle wody ile potrzebujesz – nie gotuj wody na zapas!

Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Przekaż to swoim bliskim lub znajomym.

Napisane przez Pomyslodawcy

Oto prawdziwa funkcja takich tacek na grilla! Mało kto wie.

To jak natniesz kiełbasy na grilla ma znaczenie.