w

Tak zweryfikujesz czy Twoje gniazdka w łazience są zamontowane zgodnie z normami.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że położenie gniazdek elektrycznych w łazience NIGDY nie może być dziełem przypadku i powinny zostać zachowane określone normy, które wbrew pozorom są bardzo istotne – tym bardziej, gdy kupiliśmy mieszkanie na kredyt i mamy je ubezpieczone zgodnie z wymaganiami banku.

Dlaczego to takie ważne w sytuacji mieszkania zakupionego z pomocą kredytu? Otóż w skrajnej sytuacji, gdyby doszło na przykład do pożaru mieszkania (które przecież jest jednocześnie zabezpieczeniem kredytu!) w skutek zwarcia instalacji elektrycznej we wspomnianej łazience, a normy montażu gniazdek nie były spełnione – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania!

Jakie zatem są normy dotyczące montażu gniazdek elektrycznych w łazienkach

  • każde gniazdko elektryczne zamontowane w pomieszczeniu o podwyższonym ryzyku kontaktu z wodą powinno posiadać minimalnie tzw. normę szczelności IP44 czyli powinno być to gniazdko tak zwane „bryzgoszczelne” z klapką!
  • minimalna wysokość montażu każdego gniazdka od podłogi w łazience powinna wynosić co najmniej 140 centymetrów
  • każde gniazdko powinno posiadać tzw. bolec prawidłowo podłączony czyli zerujący!
  • każde gniazdko powinno być zamontowane w odległości poziomej min. 60 centymetrów od brzegu wanny lub od drzwi kabiny prysznicowej!

Część powyższych norm możesz sprawdzić samodzielnie chociażby z pomocą zwykłej miarki. Jeśli, któraś z norm nie jest spełniona warto rozważyć na wszelki wypadek naprawę tego stanu rzeczy na tzw. „wszelki wypadek”. Jeśli uważasz, tę informację za przydatną powiedz o tym swoim bliskim lub znajomym, albo po prostu prześlij/udostępnij im ten wpis jeśli chcesz 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Dlatego Popcorn w kinie jest taki drogi. Tak możesz go zjeść nie przepłacając.

Jeśli skleją Ci się przypadkowo palce klejem typu super glue, pamiętaj.