w

Tego o Świętach Bożego Narodzenia z pewnością nie wiesz.

Święta Bożego Narodzenia wszystkim nam obecnie jednoznacznie kojarzą się jako tradycja związana z pamiątką narodzin Chrystusa czyli generalnie z chrześcijaństwem (katolicyzmem). Jednak mało kto wie, że część obecnych tradycji związanych nierozerwalnie z tymi Świętami a nawet sama data pochodzą z pogaństwa!

Tak, tak dobrze przeczytałaś/przeczytałeś nawet data tych Świąt obecnie została zapożyczona z tradycji pogańskich. Okres między 21 grudnia a 6 stycznia to tak zwany okres przesilenia zimowego. W tradycjach pogańskich był on uważany za czas magiczny. No ale to nie koniec!

Ubieranie choinki na te Święta to także tradycja pogańska! Miała ona charakter magicznego obrzędu mającego na celu zapewnienie dostatku, zdrowia i szczęścia domowników. Katolicy zaczęli stawiać choinki w swoich domach znacznie wcześniej niż Kościół ten obrzęd ostatecznie zaakceptował oficjalnie. Obecnie choinka jest symbolem życia i odradzania się. W tradycji chrześcijańskiej przyjęto, że jej zieleń i świeżość to symbol Chrystusa, jako źródło nieprzemijającego życia.

Nawet tradycja wręczania sobie prezentów przy okazji Świąt Bożego Narodzenia ma korzenie pogańskie. Poganie składali w ofierze prezenty dla bogów i zmarłych. Następnie ta tradycja pojawiła się w Katolicyzmie i dziś prezenty symbolizują podarki składane Jezusowi przez Trzech Króli. Uważasz, że to ciekawe informacje? Uświadom swoich bliskich i znajomych 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Masz brązowe przebarwienia na twarzy? Powinnaś to wiedzieć.

Majtki Twojego faceta często dziurawią się w tym miejscu? Oto dlaczego.