w

Twój partner zaczyna tracić włosy? Powinniście o tym wiedzieć.

Łysienie androgenowe, czyli inaczej łysienie męskie, jest jednym z najczęstszych rodzajów łysienia u mężczyzn. Dotyka ono około 50% mężczyzn po 50 roku życia – jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej znacznie młodszych mężczyzn zaczyna mieć problem z łysieniem. W przypadku łysienia androgenowego, męski hormon testosteron a dokładniej jego pochodna forma zwana dihydrotestosteronem (DHT), jest odpowiedzialna za zmniejszenie ilości włosów na głowie. DHT działa na mieszki włosowe, co prowadzi do zmniejszania się ich wielkości a finalnie do tego, że zaprzestają pracować czyli nie produkują włosów.

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania łysieniu androgenowemu jest stosowanie wcierek zawierających minoxidil. Minoxidil to lek stosowany w leczeniu łysienia androgenowego. Jego działanie polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych w skórze głowy, co zwiększa dostarczanie tlenu i składników odżywczych do mieszków włosowych, a także zmniejsza wrażliwość mieszków włosowych na DHT. Minoxidil również zwiększa produkcję keratyny, co jest ważnym składnikiem włosów. W ten sposób Minoxidil pomaga chronić mieszki włosowe i zwiększa szybkość wzrostu włosów. Na wczesnych etapach łysienia androgenowego jest w stanie w bardzo wyraźny sposób zahamować łysienie i odwrócić ten proces.

Minoxidil został pierwotnie opracowany jako lek przeciwdziałający nadciśnieniu tętniczemu. Jednak podczas jego badań klinicznych odnotowano nieoczekiwane efekty – pacjenci zaczynali odzyskiwać włosy na głowie. Dlatego też postanowiono przeprowadzić dalsze badania nad Minoxidilem i przekształcić go w lek przeciwłysieniowy w formie podawanej bezpośrednio na skórę głowy czyli właśnie wcierek. Wcierki zawierające Minoxidil są stosowane zewnętrznie i dostępne są bez recepty. Jednak lepiej poprosić lekarza o wystawienie recepty, wówczas kupisz LEK a nie wyrób medyczny, zatem masz większą pewność prawidłowego składu takiej wcierki. Należy pamiętać, że efekty leczenia mogą się różnić w zależności od indywidualnej reakcji organizmu. Zanim rozpocznie się stosowanie leku, zaleca się skonsultowanie z lekarzem (najlepiej dermatologiem-trychologiem), aby upewnić się, że łysienie androgenowe jest rzeczywiście przyczyną utraty włosów i że leczenie Minoxidilem jest odpowiednie.

Należy również pamiętać, że Minoxidil jest skuteczny tylko przy stosowaniu go regularnie. Jeśli przestanie się go używać, włosy mogą znów wypadać. Dlatego ważne jest kontynuowanie stosowania leku tak długo, jak długo chce się utrzymać efekty czyli mówiąc krótko tak długo jak chcemy mieć włosy. Warto również pamiętać, że łysienie androgenowe jest procesem przewlekłym i powolnym, dlatego nie należy oczekiwać natychmiastowych efektów po zastosowaniu Minoxidilu. Zwykle zauważa się pierwsze efekty po kilku miesiącach stosowania leku, ale pełny efekt może być widoczny po około 6-12 miesiącach. Warto również pamiętać, że Minoxidil to jedna z metod leczenia łysienia androgenowego, istnieją też inne metody, takie jak przeszczep włosów czy terapia sterydami obniżającymi poziom DHT w organizmie. W zależności od indywidualnej sytuacji, lekarz może zalecić różne metody leczenia. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich i znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Wstajesz w nocy zrobić siku? Warto o tym wiedzieć.

Kupujesz cukier wanilinowy? Powinnaś/eś mieć tego świadomość.