w

Twoja zmywarka nie domywa naczyń? W taki razie powinnaś/powinieneś to zweryfikować.

Zmywarki nie są już postrzegane w naszym kraju jako sprzęt luksusowy i stają się co raz bardziej oczywistym urządzeniem AGD w wielu domach tak samo jak pralki.

Zatem jeśli posiadasz zmywarkę, to wiesz, że czasem może się zdarzyć, że jakieś naczynia nie zostaną prawidłowo umyte. Jednak jeśli taka sytuacja powtarza się notorycznie i po praktycznie każdym umyciu naczyń musisz kilka sztuk domyć ręcznie w zlewie to nie jest to sytuacja normalna.

Najczęstsze przyczyny niedomywania naczyń przez zmywarki to:

  • brudne filtry wody znajdujące się na dnie zmywarki – w tym miejscu gdzie jest ta metalowa blacha z dziurkami oraz główny odpływ – należy je wtedy wyjąć i dokładnie wyczyścić.
  • nieprawidłowy sposób układania naczyń w zmywarce np. układanie podobnej wielkości naczyń jedno na drugim.
  • zablokowanie któregoś ze śmigieł zmywarki np. wystającym naczyniem – zawsze przed zamknięciem zmywarki sprawdź czy wszystkie śmigła mogą się swobodnie obracać.
  • zbyt mało soli w zmywarce – twarda woda utrudnia rozpuszczanie zarówno środków chemicznych (tabletek) jak i samego brudu z naczyń.
  • pozostawianie naczyń z dużą ilością resztek na powierzchni, które mogą pozasychać – generalnie każde naczynie zanim trafi do zmywarki powinno zostać wstępnie oczyszczone chociażby łyżką, widelcem etc.
  • pozostawianie uchylonej zmywarki gdy są w niej już naczynia, które mają zostać umyte – to także przyśpiesza zasychanie resztek.
  • zmywarka dawno nie została gruntownie wyczyszczona dedykowanymi preparatami lub nawet zwykłym octem. Jak zapewne wiesz, woda w zmywarce krąży w obiegu zamkniętym, dlatego raz na jakiś czas należy wykonać gruntowne umycie czyli wstawienie zmywarki „na pusto” z najwyższą temperaturą pracy oraz wspomnianym dedykowanym środkiem lub butelką octu wylaną na dno zmywarki.
  • wstawianie kubków/filiżanek po kawie sypanej – kawa sypana jest tak drobna, że przechodzi swobodnie przez filtry zmywarki i później ponownie trafia na naczynia podczas zmywania.

Napisane przez Pomyslodawcy

Chcesz uniknąć przypadkowej „wpadki” podczas używania „t a b l e t e k”? Musisz o tym pamiętać.

Ukryta funkcja koszyków na zakupy w Lidlu, o której mało kto wciąż wie. Teraz Ci będzie wygodniej.