w

Twoje grzejniki w mieszkaniu słabo grzeją? Tak możesz temu zaradzić samodzielnie.

Jeśli masz w swoim domu/mieszkaniu grzejniki (potocznie zwane kaloryferami) z zaworami termostatycznymi (pokrętła regulacyjne jak na zdjęciu poniżej) i zauważyłeś/aś, że nie grzeją tak jak powinny tj. są zbyt chłodne lub na przykład górna część jest znacznie cieplejsza od dolnej, to znak, że Twoja instalacja po przerwie sezonowej może być zapowietrzona – szczególnie, gdy np. w trakcie lata były przeprowadzane jakiekolwiek prace konserwacyjne instalacji w budynku.

Na szczęście odpowietrzenie kaloryferów nie wymaga wzywania fachowca i każdy może wykonać to samodzielnie przy odrobinie chęci.

Weź płaski śrubokręt i mały plastikowy pojemnik, który podstawisz pod ujście wody z zaworu odpowietrzającego a następnie z wyczuciem delikatnie odkręć znajdującą się po środku śrubę do czasu, aż woda nie zacznie swobodnie wyciekać do pojemnika.

Jeśli w trakcie tej „operacji” usłyszysz wyraźne syczenie powietrza a po chwili dopiero zacznie wypływać woda to znak, że dany grzejnik był zapowietrzony. W takiej sytuacji należy sprawdzić wszystkie grzejniki w mieszkaniu/domu czy nie są zapowietrzone.

Warto również wiedzieć, że odkręcanie śrubokrętem zaworu odpowietrzającego jest ryzykowne szczególnie gdy jest mocno zakręcony, gdyż można ukruszyć kawałek śruby. Dlatego w sklepach hydraulicznych czy nawet przez internet można kupić za dosłownie 1-2 złote dedykowany kluczyk do odkręcania zaworów odpowietrzających grzejniki. Dzięki temu co sezon wygodnie i bezpiecznie odpowietrzysz grzejniki w razie potrzeby. Tak wygląda:

 

Napisane przez Pomyslodawcy

Nowy, niestandardowy sposób testów na obecność koronawirusa

Oto prawdziwe przeznaczenie tego zagłębienia na końcu kasy w markecie.