w

Wiesz dlaczego w szkolnych klasach były/są umywalki? To NIE dla uczniów/nauczycieli. Oto wyjaśnienie.

Mamy dla Was niezwykłą ciekawostkę w kontekście obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Jeśli zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś dlaczego w klasach w Twojej szkole podstawowej były umywalki z bieżącą wodą oraz często bardzo szerokie drzwi to mamy dla Ciebie informację, która z całą pewnością Cię zaskoczy.

Te udogodnienia NIE BYŁY przeznaczone dla uczniów czy nauczycieli! Szkoły budowane w latach 60/70 były to tak zwane „Szkoły Tysiąclecia”. Wznoszone były w ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego przez władze PRL.

W takim razie po co były te umywalki w salach lekcyjnych?!

Te budynki szkolne były tworzone również z przewidzianym ewentualnym przeznaczeniem militarnym! Mogły w razie potrzeby zostać bardzo szybko przemienione w Szpitale Polowe! Dlatego między innymi umywalki były potrzebne w ewentualnych prowizorycznych salach operacyjnych czy salach z chorymi/rannymi! Ale to nie wszystko…

W roku 1957 Ministerstwo Oświaty porozumiewało się z Departamentem Wojskowym Ministerstwa Zdrowia w celu „zwiększenia liczby szkół, które miałyby być wykorzystane na prowizoryczne szpitale”. Efektem tej współpracy było stworzenie szczegółowej instrukcji, która dotyczyła uzgodnionych obiektów szkolnych.

Ustalone są w niej takie szczegóły, jak szerokość drzwi dostosowana do noszy, dostęp do umywalek w prowizorycznych salach operacyjnych, lub dostęp do instalacji umożliwiający podłączenie aparatu rentgenowskiego! Uważasz, że to ciekawa informacja? Uświadom swoich bliskich lub/i znajomych… 🙂 

Napisane przez Pomyslodawcy

Apel „Zostań w domu” zrealizowany jak najlepszy film z Hollywood.

Tak rozprzestrzenia się wydychane przez Ciebie powietrze w różnych sytuacjach. Z maską, bez maski, kaszląc czy oddychając normalnie.