w

Wypijasz kawę i zaraz musisz iść do toalety na „dwójeczkę”? Oto wyjaśnienie tego zjawiska.

Mało kto wie, że kawa jest zaliczana do grona substancji psychoaktywnych jednak to nie jedyne jej działanie, które może wywierać na ludzi, którzy ją spożyją.

Dla wielu osób wypicie kawy jest związane z szybką potrzebą skorzystania z toalety i bezwzględną potrzebą wypróżnienia się. Otóż jak się okazuje ten związek przyczynowo-skutkowy jest dość częsty (występuje u ok. 29% ludzi spożywających kawę) i nawet postanowiono go zbadać.

Początkowo sądzono, że za taką reakcję odpowiada kofeina znajdująca się w kawie. Jednak obecnie tłumaczy się ten efekt zwiększeniem wydzielania w organizmie gastrycyny – hormonu powstającego w żołądku i dwunastnicy pod wpływem kawy.

Dlaczego?

Tego jeszcze ostatecznie nie wyjaśniono. Gastrycyna mocno wzmaga perystaltykę jelit i to dlatego osoby, które doświadczają tego niespodziewanego działania kawy muszą po jej wypiciu odwiedzić szybko toaletę. Doświadczasz tego zjawiska? Zatem jesteś w gronie 29% ludzi, którzy tego doświadczają po wypiciu kawy (jesteś wyjątkowa/wyjątkowy 😉 ). Uważasz, że to wartościowa informacja? Uświadom bliskich lub/i znajomych 🙂

Napisane przez Pomyslodawcy

Idziesz na badanie rezonansem magnetycznym? Pamiętaj, aby tak się przygotować.

Tak wybierzesz realnie najdłuższy papier toaletowy w markecie. Dzięki temu nie dasz się nabrać.