w

Zapalasz znicz na grobach bliskich, a czy wiesz co to znaczy? Mało kto ma tego świadomość.

1 listopada to doskonale znana data w kalendarzu każdego Polaka – kojarzy ją chyba każdy z nas i w przeciwieństwie do wielu innych dat wiemy natychmiast, że to powszechnie nazywane święto Wszystkich Świętych chociaż dokładnie jest to według definicji Uroczystość Wszystkich Świętych.

To święto jest bardzo często błędnie nazywane też Dniem Zmarłych, który w rzeczywistości przypada na dzień 2 listopada i co ciekawe jego tradycja wywodzi się z Meksyku! Na tym jednak nie koniec zaskoczeń, gdyż większość z nas zapalanie zniczy na grobach swoich bliskich kojarzy z światełkiem w tunelu wskazującym drogę do zbawienia dla duszy zmarłego lub innymi wyjaśnieniami, które zmieniają się w zależności od regionu naszego kraju. Wszystkie te wyjaśnienia w większości mijają się z prawdą.

Otóż…

Zapalanie ognia na grobach zmarłych wywodzi się z czasów pierwszych pogan z obrzędu tzw. „Dziadów” gdy przyzywano zmarłych. Ogień miał odstraszać upiory oraz zjawy a także wskazywać drogę do domu. Ponad to miał służyć do ogrzewania się dusz.

Obecnie znicze i świece zapalane w Dniu Wszystkich Świętych mają przede wszystkim symbolizować naszą modlitwę o dopuszczenie wszystkich zmarłych do wiecznego światła, jakim jest życie wieczne. Ogień wyraża również naszą wiarę w przyszłe spotkanie z najbliższymi w niebie i radość.

Napisane przez Pomyslodawcy

Jeśli Twoja pralka zacznie niespodziewanie brudzić ubrania, oto wyjaśnienie.

„Tylko nie przez próg” – czy wiesz dlaczego tak mówimy podczas przywitania? Oto wyjaśnienie.