w

Zasady bezpieczeństwa podczas burz i huraganów. Warto pamiętać.

Każdy z nas zna podstawową zasadę, którą mamy wpajaną już od dziecka w temacie burz – czyli nigdy nie stawać pod drzewami bo mogą się złamać lub może trafić w nie piorun. Wiemy o tym wszyscy doskonale, szkoda tylko, że takich podstawowych zasad bezpieczeństwa jest więcej a nie są one nam przekazywane/utrwalane. Dlatego uważamy, że warto tę wiedzę propagować, tym bardziej po ostatnich ekstremalnych wydarzeniach pogodowych w Polsce czy w Czechach.

Zatem jeśli jesteś w domu podczas wichury/huraganu/tornada NIGDY nie podchodź do okien – to niebezpieczne, gdyż jeśli cokolwiek potłucze okno natychmiast zostaniesz pokaleczona/pokaleczony. Szyby w domowych oknach nie są wykonane z hartowanego szkła jak na przykład w samochodzie więc rozpadają się na duże kawałki, które mogą wyrządzić poważną krzywdę np. przeciąć tętnicę. Jeśli posiadasz rolety przeciwsłoneczne na oknach natychmiast je opuść, zawsze w jakimś stopniu przechwycą potłuczone szkło. Następnie schowaj…

…się wraz z bliskimi w piwnicy (jeśli masz dom podpiwniczony) lub w najbardziej wewnętrznym punkcie domu/mieszkania (najlepiej bez okien) – często jest to łazienka! Możesz się w niej schować barykadując dodatkowo drzwi od środka materacem zdjętym z łóżka, którym w razie potrzeby możecie się dodatkowo osłonić przed spadającymi elementami wyposażenia domu/mieszkania. Oczywiście w naszym kraju przejście tornada jest mało prawdopodobne, jednak mimo wszystko lepiej wiedzieć co zrobić takiej sytuacji, tym bardziej po ostatnich wydarzeniach w Czechach, gdzie również było to mało prawdopodobne. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich lub znajomych.

Napisane przez Pomyslodawcy

Kupujesz czasem mrożoną pizzę? Nikt Ci o tym nie powiedział.

Zdarza Ci się jeździć na „rezerwie”? Powinnaś/eś to wiedzieć.