w

Zatrzymując się za TIRem zawsze pamiętaj żeby tak robić.

Wszyscy doskonale wiemy, że TIRy na drogach dla samochodów osobowych w razie zderzenia czołowego czy bocznego są śmiertelnym zagrożeniem ze względu na różnicę mas i wielkości pojazdów. Kiedy widzimy nadjeżdżającego z naprzeciwka TIRa wiemy aby zachować czujność. Jednak wciąż bardzo niską mamy świadomość realnego zagrożenia naszego bezpieczeństwa, gdy TIR jedzie w tym samym kierunku przed nami i wcale nie chodzi o gwałtowne zahamowanie takiego pojazdu i to, że wjedziemy w jego tył bo TIR nie da rady zahamować szybciej niż jadący za nim pojazd osobowy – fizyka na to nie pozwoli.

Chodzi o sytuację, gdy TIR przed nami zatrzymuje się np. przed skrzyżowaniem, robotami drogowymi etc. a my stajemy za nim. W takiej sytuacji ZAWSZE zostaw kilka metrów dystansu do niego i patrz w lusterko wsteczne obserwując jaki pojazd za Tobą jedzie i czy widzisz, że realnie zwalnia! Dzięki temu w razie gdy zauważysz, że pojazd za Tobą jedzie zbyt szybko masz szansę uciec samochodem na pobocze, gdyż w razie uderzenia w tył Twojego samochodu możesz zostać „wprasowany/a” pod TIRa – szczególnie, gdy pojazd, który na Ciebie najedzie będzie również TIRem! Jak wiadomo bardzo często kierowcy TIRów jeżdżą w kolumnach i takie ryzyko jest jak najbardziej realne. Do napisania tego ostrzeżenia…

…sprowokował nas tragiczny wypadek, który miał miejsce niedawno na drodze ekspresowej S5 w miejscowości Niewieścin pod Świeciem (kujawsko-pomorskie), w którym w ten sposób zginęło 4 pasażerów busa, którego na zdjęciu poniżej możecie zauważyć wyłącznie w postaci resztek blachy wystającej spomiędzy dwóch TIRów. Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich lub/i znajomych! ZOBACZ zdjęcie „Ku przestrodze!”:

zdjęcie: OSP Dobrcz

Napisane przez Pomyslodawcy

Jeśli kupujesz mięso mielone na obiad i widzisz dopisek: „Surowy wyrób mięsny” to musisz o tym wiedzieć.

Jeśli jesz dużo pieczywa z ziarnami to musisz mieć tego świadomość.